„Je to nesmírně silný zážitek, překvapivý. Člověk zjistí, že nevidí líp než ostatní, že se nerozkouká, že ta tma, kterou vidí, je napořád," řekla  moderátorka Martina Kociánová, která přišla do zoo se synem Danielem. Kavárnu si s ním chce jen projít. „My víme, že ve tmě na nás vyskakují bubáci a v kavárně je taková tma, že by se jim tam muselo hodně dařit," uvedla Kociánová.

Netradiční kavárenský podnik je ale na nejmenší zákazníky připraven. „Kromě kávy nabízíme i čaje a několik druhů džusů. A děti jsou super zákazníci. Třeba nám psaly do návštěvní knihy, že u nás viděly ryby. Jsou v úplné tmě a něco tam vidí a nenechají si to vymluvit," popsala ČTK zážitky s nejmenšími Kateřina Lingová, nevidomá číšnice a hosteska, která i přes svůj celoživotní handicap vede skautský oddíl.

Podnik má svůj řád

Kavárna funguje podle daných pravidel. „Lidé si třeba musí vypnout mobilní telefon. U dveří je uvítáme a usadíme na místo. Pak si lidé dají ruce na stůl a já jim přinesu kávu. Najdu jejich ruku, dám jim hrníček ouškem do ruky, přesně řeknu, kam dávám mléko, cukr," popsal fungování kavárny potmě barman Petr Mašek.

V autobusu v jedné směně pracují čtyři lidé – dva průvodci-číšníci, hosteska a barman. Ve voze je šest kójí pro 16 lidí, každý zůstane asi 30 minut. Každá kóje je jinak čalouněná. „Lidé si tak vyzkouší i své hmatové schopnosti. Prostor si mohou ´prohlédnout rukama´," dodal Mašek.

Kavárnu Potmě v autobusu představila Světluška začátkem července na Ovocném trhu v Praze. Od té doby už navštívila Ostravu a Uherské Hradiště. V září a říjnu bude kavárenský autobus parkovat v Brně, Jičíně, Říčanech nebo Písku. Podrobné informace najdou zájemci na www.svetluska.net.

Pro děti jsou dnes v zoo připraveny i hry a soutěže, při nichž si mohou vyzkoušet všechny smysly. Mohou třeba se zavázanýma očima rozeznávat zvuky zvířat nebo jejich tvar. Na programu je i ukázka výcviku vodících psů.