Píše se rok 2000. V Praze 22 vládne se silným mandátem ODS v čele se starostou Milanem Collerem a jeho zástupcem Martinem Langmajerem, budoucím náměstkem pro územní plán za éry primátora Pavla Béma.

V té době ještě Uhříněves vlastnila pozemky Na Rychetách neboli na křižovatce U Kříže, určené podle územního plánu hlavně pro umístění staveb a zařízení pro sport a tělovýchovu. Aby nemusela louky obhospodařovat, pronajala je radnice na 20 let za symbolickou korunu měsíčně Jiřímu Rychetskému. Ten o tři roky později požádal o prodej pozemků do svého vlastnictví, přičemž v důvodové zprávě pro radní i zastupitele bylo uvedeno, že je pro městskou část výhodnější luk se zbavit.

Bez znaleckého posudku

Důvodem tak byl nevýhodný kontrakt o pronájmu, odsouhlasený zastupiteli v roce 2000. Prodejní cena byla stanovena na osm korun za čtvereční metr, celkem tak 330 tisíc korun. „Žádný znalecký posudek přitom nebyl součástí materiálu ani do rady, ani do zastupitelstva městské části,“ podotýká současný místostarosta Prahy 22 Pavel Kosař (zvolený za STAN+Svobodní). Zároveň připomíná, že po třech letech od uzavření kupní smlouvy se stal Rychetský zastupitelem a o rok později i radním městské části, která mu pozemky prodala.

„Zásadní okolnost, na základě které jsme se začali zajímat o podobu kupních smluv, nastala v souvislosti s výší úplaty, kterou po městské části chtěla rodina Rychetských za pořádání kulturních akcí Na Rychetách. Následně pozemky nabídla k odkupu za cenu 2 tisíce korun za čtvereční metr, tedy celkem za 80 milionů korun,“ popisuje Kosař, jak se zrodil soudní spor, z něhož městská část vzešla letos na podzim jako vítěz.

Chybějící ujednání

Jedním z klíčových argumentů u soudu byla někdejší usnesení rady i zastupitelstva, podle nichž měla kupní smlouva obsahovat ujednání o předkupním právu ve prospěch městské části za stejných podmínek, za kterých pozemek prodávala Rychetským.

„Co čert nechtěl, tato podmínka se v kupní smlouvě neobjevila. Objevil se tam pouze nejasný odkaz na předkupní právo, které nejenže nebylo nikdy zapsáno do katastru nemovitostí, ale hlavně nepožadovalo zachování totožné kupní ceny,“ vysvětluje Kosař. Podle verdiktu Městského soudu v Praze se tak pozemky mají vrátit městské části. Restaurace se zázemím, kterou v mezičase vybudovala rodina Rychetských, zůstává v jejich vlastnictví.