VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Trojmezí, na Chodově nebo na Džbánu se stavět nebude

Praha - Zásadní developerské projekty v hodnotě miliard korun, které měly změnit tvář některých částí metropole, zřejmě zůstanou jen na papíře. Neprošly totiž základním sítem při projednávání navrhovaných změn územního plánu. Radní hlavního města mimo jiné zamítli kontroverzní zástavbu Trojmezí, komerční záměr v okolí stanice metra Opatov na Chodově či na březích koupaliště Džbán, v těsném sousedství přírodní rezervace Divoká Šárka v Praze 6.

21.10.2015
SDÍLEJ:

Vizualizace možné budoucí podoby zástavby na březích koupaliště Džbán v Praze 6.Foto: www.revitalizace-dzban.cz

Většina v úterý zamítnutých návrhů změn územního plánu, respektive vize samotné zástavby v daných lokalitách, dlouhodobě vyvolávala nevůli a protesty nejrůznějších občanských iniciativ, ale také radnic dotčených městských částí. Radní jim vyšli vstříc.

Podle náměstka primátorky pro územní rozvoj a plánovaní Matěje Stropnického (SZ, Trojkoalice) zvítězil veřejný zájem nad zájmem soukromým. Dá se prý předpokládat, že stanovisko radních schválí také většina v zastupitelstvu hlavního města. Například oblast Trojmezí prý náměstek hodlá i v novém metropolitním územním plánu zachovat coby jednolitou nezastavitelnou zelenou plochu.

Výstavba nových bytů, rezidencí a rodinných domů na březích vodní nádrže Džbán v maximálně lukrativní lokalitě „na prahu" přírodní rezervace Divoká Šárka se zřejmě definitivně ruší. S ní se ovšem také, alespoň na určitou dobu, odkládá revitalizace nejbližšího okolí a zázemí vodní rekreační plochy, které je vesměs ve velmi špatném stavu.

Radní hlavního města totiž v úterý shodili ze stolu navrhovanou změnu územního plánu, která měla výše zmíněné umožnit soukromému investorovi. Ten zde už dříve nakoupil pozemky.

Praha chce vykoupit pozemky

Vedení Prahy tak mimo jiné vyšlo vstříc radnici Prahy 6, která s komerčním záměrem zásadně nesouhlasila. Jednatel společnosti vlastnící pozemky Pavel Nerad naznačil, že pokud se po jednání městského zastupitelstva stane chystaná investice neprůchozí, bude ochoten jednat o prodeji pozemků, o které mezi tím projevil zájem magistrát.

Ten prý hodlá vlastními silami zkvalitnit přírodní a rekreační charakter lokality. Zdá se ale, že bude muset sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Zatímco investiční skupina skoupila v roce 2012 zhruba deset hektarů pozemků za cenu 800 korun za metr čtvereční od státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky v likvidaci, Nerad už předestřel, že zpětný výkup může začít až na částce kolem dvou tisíc korun za metr čtvereční. Pozemky prý mimo jiné zhodnotila dostavba trasy metra A, která vede takřka na dosah.

O případný výkup pozemků zřejmě bude magistrát usilovat i v případě lokality Trojmezí. Také zde včera radní zamítli navrhovanou změnu územního plánu. Měla vést k výstavbě celé nové čtvrti s obytnými domy, obchody a dokonce i školami nebo kulturně-rekreačními objekty.

Konec developerských snah

Podle vize náměstka Stropnického, která je v souladu s vůli několika místních občanských iniciativ i vedení přilehlých městských částí, má být Trojmezí zachováno coby jednolitá a nezastavitelná zelená plocha. Je to pravděpodobně konec developerských snah, které se naplno projevily už v letech 2006 až 2010. „Lokalitu Trojmezí chce město zachovat jako nezastavitelnou. Nevlastníme zde však všechny pozemky. Do půl roku předložím komplexní návrh, jak zde udržet zelené plochy," poznamenal včera Stropnický.

Pokud rozhodnutí radních posvětí většina v městském zastupitelstvu, pak může jiný developer považovat za zmařený záměr vystavět kancelářskou a obchodní čtvrť také v těsné blízkosti stanice metra Opatov a v přilehlé Chilské ulici. Takzvaný Nový Opatov, který měl přispět k modernizaci území, také nedostal zelenou při schvalování změn v územním plánu. Už dříve se k projektu vyjádřilo negativně také vedení města v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (nestr., dříve TOP 09) kvůli údajným nesrovnalostem v prodeji pozemků.

Developerský záměr měl vedle několika stovek parkovacích míst nabídnout kanceláře, obchody, bankovní pobočky a restaurace v celkem šesti objektech o průměrné výšce osm pater. Komplexu pak měla dominovat výšková, šestnáctipatrová budova .

Také plánovaná bytová výstavba v blízkosti Hostivařského lesoparku nebo v Běchovicích na Soutoku se pravděpodobně konat nebude. Na záchytné parkoviště se nezmění ani část lesa v Malešicích.

Autor: Jakub Krupka

21.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Hasiči a záchranáři zasahovali 20. ledna při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě v Praze.
1 15

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Pražští strážníci pomáhali v metru muži s epileptickým záchvatem

/VIDEO/ Intenzivní výuka základů poskytování první pomoci, kterou procházejí strážníci pražské městské policie je testována den co den v ulicích hlavního města. V uplynulých 24 hodinách strážníci poskytli první pomoc dvěma osobám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>