Pražský nábor lékařů pro hromadné výpovědi začal v pondělí ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Na setkání Lékařského odborového klubu – Sdružení českých lékařů (LOK-SČL) přišlo šest desítek lékařek a lékařů, aby vyslechli argumenty, proč se připojit k akci Děkujeme, odcházíme a podat na konci roku hromadně výpověď.

Předseda LOK-SČL Martin Engel ČTK řekl, že přijít mohli jen ti, kdo nejsou ve službě. I v krajích chodilo kolem stovky lidí. Engel očekává, že z pražských nemocnic se pro výpověď rozhodnou „stovky lékařek a lékařů“.

Kolik lékařů skutečně odejde, bude jasné na konci prosince

Mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová ČTK řekla, že vedení zatím nechystá krizový plán, počká, kolik lékařů skutečně výpověď dá. To se dozví 29. prosince, pak má ještě dva měsíce čas na to, aby péči zorganizovalo a léčbu pacientům zajistilo.

Na Vysočině podalo výpověď přes 80 procent lékařů, v Novém Městě na Moravě dokonce 90 procent. „Prahu jsme si nechali strategicky na konec, abychom mohli před kolegy předstoupit s tím, že republika je připravena, ať se Praha přidá,“ vysvětlil načasování kampaně Engel.

„V nemocnicích se dnes bojuje za prestiž a důstojnost celého lékařského stavu. Porážku si nemůžeme dovolit. Měla by katastrofální následky pro všechny lékaře. Pokud naopak zvítězíme, a já pevně věřím, že to společně dokážeme, netroufnou si již nikdy politici provádět reformy zdravotnictví bez souhlasu lékařů,“ řekl Engel shromážděným kolegům a kolegyním.

Již podané výpovědi se scházejí v právní kanceláři, LOK-SČL oznámí 20. prosince, kolik z 16.000 lékařů z celé ČR výpověď skutečně podalo.

Žádají zvýšení platu

Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi, nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu bez služeb a přesčasů.

Mladí lékaři, které v tuzemsku většinou ještě neváže rodina, chtějí odejít do zahraničí. Jazykové školy hlásí o třetinu vyšší zájem lékařů o pokročilou zkoušku z němčiny. Velký ohlas měl také nedávný veletrh, který nabízel práci na klinikách v Německu a Rakousku.

Podle LOK-SČL ale většina lékařů chce zůstat v Česku, výpovědi mají jen dotlačit politiky, aby výdaje na zdravotnictví stouply a přesměrovaly se tak, aby zbylo víc na platy. Engel věří, že politici zareagují a začnou s lékaři jednat, aby jim vytvořili příznivější podmínky pro práci.

Další pražské nemocnice

V úterý odpoledne bude shromáždění ve Fakultní nemocnici Motol, kde lékaře podpoří profesor Pavel Pafko, ve středu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady bude profesor Pavel Kalvach, ve čtvrtek ve Fakultní nemocnici Bulovka by měli být profesoři František Antoš a Pavel Dungl. Sérii uzavře páteční setkání ve Všeobecné fakultní nemocnici.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) i premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že vláda lékařům ustoupit nemůže. Heger věří, že většina lékařů v nemocnicích zůstane. Kdyby jich odešly 2000 až 3000, nemělo by to péči narušit, stejné množství lékařů není v nemocnici v létě o dovolených. Pokud jich odejde víc a budou z klíčových oborů jako chirurgie či anesteziologie, takže nemocnice nebudou moci operovat, budou se muset zavřít některá oddělení nebo i celé nemocnice.