Mimořádně teplé počasí stále láká Pražany ke koupání v místních přírodních koupalištích. Na mnoha z nich je ale smočení ve vodě minimálně nepěkným estetickým zážitkem, v horším případě jde o zdraví.

Hostivařský evergreen: sinice

Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy, která měří kvalitu vody v pražských koupalištích každých 14 dní, je nejhorší situace v Hostivařské přehradě.

„Koupání v Hostivařské přehradě rozhodně nelze doporučit, jelikož zdejší voda neodpovídá hygienickým normám. Masivně se zde vyskytují toxické sinice, které jsou nebezpečné zejména pro děti, citlivé a alergické lidi. Nicméně koupání zde je rizikové i pro dospělé zdravé lidi. Koupání jsme zde ještě nezakázali, protože se zde nevyskytuje vodní květ, situaci ale pozorně monitorujeme,“ informovala Deník hygienička Petra Ševčíková.

Po koupání důkladná sprcha

Zhoršená kvalita vody je stále na koupališti Džbán a Šeberák. Kvůli zdejšímu většímu výskytu sinic doporučují hygienici po každém koupání důkladnou sprchu.

„V Šeberáku jsme také poprvé zaznamenali možné fekální znečištění. Neznáme jeho zdroj, může jít o splach z pole nebo o prosakující septik. Kdyby se situace opakovala, označíme vodu za nevhodnou ke koupání, může jít ale o náhodu,“ pokračuje Ševčíková. Zdejší voda není vhodná především pro těhotné ženy, malé děti, alergiky a lidi se zvýšenou citlivostí.

Naopak Koupaliště Lhotka a Motol mají nezávadnou vodu, i když se to nemusí na první pohled zdát. „Vyskytují se zde zelené řasy, které snižují průhlednost vody. Pro běžnou populaci jsou ale neškodné,“ zakončuje Ševčíková s tím, že osprchování pitnou vodou by mělo být běžné po každém koupání v přírodním koupališti.

Koupání v řece zažívá renesanci

Možná i kvůli problémům s kvalitou stojaté vody v přírodních koupalištích zažívá renesanci koupání v řekách. V metropoli je oblíbené koupání na horním toku zdejšího úseku Vltavy, hlavně od Braníka směrem k jihu a v Berounce, především v úseku od Radotína po Černošice.

„Na koupání v řece nedáme s rodinou dopustit. Je to úplně něco jiného, než v bazénu nebo na koupališti. Řeka je v pohybu a proto čistší, děti se zde i víc vyblbnou, není tady tolik lidí a ještě je to spojeno s výletem do přírody,“ chválí si koupání v Berounce u Kazína Tereza Kilingerová z Prahy 5.