Tři kolony rozdělené na menší části vyjely ráno a dopoledne z kasáren v Liberci, Pardubicích a Vyškově, kde Američané nocovali. Jejich přejezd do hlavního města zkomplikovala nehoda kamionů na Pražském okruhu, kvůli níž musela armádní vozidla změnit plánovou trasu a nabrala zpoždění.

První američtí vojáci tak do ruzyňských kasáren dorazili krátce po poledni. Během odpoledne je následovaly další části konvoje. Poslední vojáky, kteří do metropole zamířili z Vyškova, zdržela na dálnici D1 porucha na jednom z vozidel, takže přijeli až večer.

U kasáren americké vojáky vítalo několik stovek lidí s vlajkami USA, NATO či Evropské unie. Pozdravit účastníky takzvané Dragounské jízdy přijely také dvě desítky historických armádních strojů. Jejich kolona dopoledne projela Prahou a na Hradčanském náměstí jí požehnal kardinál Dominik Duka.

V krátkém projevu k jejím účastníkům zdůraznil potřebu připomenout „páté koloně" v zemi, že Američané jsou českými spojenci.

Hákový kříž bude za pokutu

Vyjádřit nesouhlas s přejezdem konvoje přes Českou republiku přišly k ruzyňským kasárnám jen dvě desítky lidí, kteří pokřikovali hesla na příznivce konvoje i projíždějící kolonu. Po více než hodině prostor opustili.

Do Ruzyně dorazil také muž s hákovým křížem na americké vlajce, který se dostal do strkanice s přihlížejícími a odvedla ho policie. Později oznámila, že jeho protest nebyl trestným činem propagace fašismu, ale jen přestupkem proti veřejnému pořádku.

Po dojezdu do kasáren vojáci dotankovali vozidla a zaparkovali je. V úterý, kdy mají volný den, je budou připravovat na poslední část přesunu do Německa a opraví porouchané vozy. Náhradní díly pro ně dopravil na kbelské letiště z Německa americký transportní vrtulník Black Hawk.

V pondělí večer mají vojáci volno a někteří se vypravili na prohlídku Prahy.

Památka předchůdců

V úterý se ruzyňská kasárna od 10 do 18 hodin otevřou pro veřejnost, aby se mohla s „americkými dragouny" setkat a prohlédnout si jejich techniku, kterou tvoří hlavně obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee.

Část amerických vojáků se také vydá do Plzně, aby uctili památku svých předchůdců padlých při osvobozování Československa v roce 1945.

Na cestu konvoj opět vyjede ve středu brzy ráno. Během dopoledne má ve třech kolonách dorazit na hraniční přechod Rozvadov a pokračovat dál do Bavorska na domovskou základnu u města Vilseck, které leží asi 65 kilometrů od hranice.

Američané v Ruzyni si chválí přivítání v ČRAmeričtí vojáci, kteří v rámci přesunu přes Českou republiku přijeli do kasáren v Praze-Ruzyni, jsou nadšení z přivítání v Česku. Odpůrců amerického armádního konvoje cestou zaznamenali jen pár, řekli novinářům po příjezdu do ruzyňských kasáren, kde více než 500 vojáků a zhruba 115 armádních vozidel zůstane do středy.

Velitel konvoje Tim Payment přivítání označil za překvapení. „Měli jsme neuvěřitelnou podporu všude, kde jsme zastavovali," uvedl. Zároveň ocenil i spolupráci s českou armádou.

K otázce, zda vnímal i přítomnost odpůrců konvoje, odvětil, že jich během cesty viděl pouze pár. „Je dobře, že je Česko svobodnou zemí a že lidé mají právo mluvit, stejně jako v Americe," podotkl.

Voják Mike Weatherholt označil přivítání v Česku za fantastické. „Bylo úžasné a nemohlo být lepší," řekl novinářům. Ocenil i veteránská vozidla, se kterými je přijeli přivítat příznivci vojenské historie a americké armády. „Jsou ve výborném stavu," poznamenal.

Čtěte také: V Praze se sešli odpůrci i zastánci konvoje, oddělily je kovové zábrany