Praha 6 má výsledky urbanistické soutěže na podobu lokality v Ruzyni, kde by místo skladišť a kasáren měla vzniknout nová obytná čtvrť. Budou představovat její podklady pro návrh ke změně územního plánu. Městská část chce, aby nová obytná čtvrť vznikla mezi ulicemi Drnovská a Vlastina. Momentálně jsou tu sklady, kasárny a sportoviště ministerstva obrany, řekl novinářům vedoucí odboru územního rozvoje Prahy 6 architekt Bohumil Beránek.

„Stávající funkční využití území je vzhledem k jeho exkluzivnímu umístění v rámci Prahy naprosto nevhodné,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). Městská část proto vypsala urbanistickou soutěž na ztvárnění tohoto prostoru. Zúčastnilo se jí 51 architekto­nických týmů. Jejich studie budou několik dní vystaveny před Skleněným palácem na náměstí Svobody, déle budou vidět na sídlišti Dědina.

První krok

„Byla to ideová soutěž, která nemá přímé pokračování. Podstatou toho je, že z těchto prací vytaháme zásady – kapacity, zásady funkčního řešení a třeba řešení způsobu dopravy,“ řekl Beránek. „To je první krok, dostat naše záměry do souladu s územně plánovací dokumentací,“ dodal. Budoucí obytnou čtvrť by podle starosty mělo doplňovat náměstí s parkem, škola, hřiště a obchody.

Mezi prvními čtyřmi projekty porota ocenila koncepty týmů Loxia, Atelier M1 Architekti, Šafer Hájek Architekti a skupinu Jakub Cigler, Václav Malina, Jan Hofman, Pavel Neuburg a Jan Ferenčík.

Nový územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2012, platit bude asi 15 let. Ve srovnání s aktuálním plánem z roku 1999 bude novinkou výšková a prostorová regulace, která by měla zajistit, aby nové stavby vzhledem k okolí nepřesahovaly přiměřenou kapacitu a výšku.

Vizualizace developerského projektu