Velké bagry a nákladní auta odvážející tuny bahna měly v těchto týdnech dominovat na Hostivařské přehradě. Místo toho se zde lidem nabízí nepříjemný pohled na mrtvé ryby. Odbahnění stále nezačalo.

Vše zabrzdilo odvolání jednoho z účastníků výběrového řízení k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Magistrát proto následně nemohl vybrat firmu. Zahájení akce, která by měla město stát bezmála 150 milionů korun, se tak opozdilo už asi o dva měsíce.

„Už brzy budeme moci začít,“ ujistil mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Jeho slova potvrdil i pražský radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček (ODS). Podle zdroje z magistrátu město vytvořilo na firmu, která si stěžovala, velký tlak, a ta nakonec svou námitku stáhla. „Tendr byl kvalitně připravený, a proto společnost od námitky odstoupila a ÚOHS následně řízení zastavil,“ potvrdil Mareček.

Podle něj je nutné ještě počkat na nabytí právní moci rozhodnutí a potvrzení vítěze výběrového řízení, kterým je sdružení Čistá Hostivař. „Pak bude podepsána smlouva a práce budou bezodkladně zahájeny,“ pokračoval Mareček. Přesný termín ale neuvedl. Několik týdnů tak zřejmě ještě bude nutné čekat.

Umírají přirozeně

Kromě toto, že místním vadí zpoždění odbahnění, znepokojuje je, že se na břehu přehrady objevují mrtvé ryby. „Je mrzuté, že se nepracovalo už v létě, teď bude horší počasí a nechci vidět, jak budou vypadat cesty, kudy se bude vozit bahno,“ řekla Martina Trkovská z Prahy 15.
Město ale slibuje, že komunikace se budou pravidelně čistit. „Případný úhyn ryb souvisí s jejich množstvím v nádrži a je přirozený,“ tvrdí radní.

Pravdou je, že od července se v místě mechanicky provádí ovzdušnění vody a Český rybářský svaz potvrdil, že denně sleduje obsah kyslíku ve vodě a kontroluje celou nádrž.

Někteří lidé si pak myslí, že splach špíny, který vytéká z Hostivařské přehrady, znečišťuje potok Botič a například i Hamerský rybník, který byl odbahněn v loňském roce.

„Přímo pod přehradou bude instalováno zařízení na zachycování případného sedimentu, dále níže po toku je retenční nádrž U Břehu, která také slouží jako usazovací. Pak je zde ještě několik dalších překážek, takže znečištění Hamerského rybníka je vyloučeno,“ vysvětlil Vladislav Mareček.

Až začne odbahňování nádrže, bude nutné odstranit vrstvu bahna, která se usadila za bezmála padesát let. Dělníci mají podle plánů odvézt ve dvou etapách téměř 200 tisíc metrů krychlových bahna.

Letos bude výlov

Odbahnění je naplánováno do dvou etap. První začne odbahněním horního úseku nádrže. Poté bude přehrada úplně vypuštěna a zároveň budou vyloveny ryby. Po 50 letech tak bude obnaženo původní údolí a koryto Botiče a s nimi i pozůstatky původních staveb, například mlýna. Pokud se podaří splnit původní plány, bude vše hotovo na konci roku 2011.

Upraveny budou i břehy a porosty, v přehradě vzniknou tři ostrůvky pro obojživelníky a hnízdění ptáků. Přebudováno bude i zázemí oblíbeného koupaliště, v budoucnu pak město počítá také s vytvořením stezek pro cyklisty a in–line bruslaře v přilehlém lesoparku.