Pracovna v parku, která vznikla díky skupině mladých lidí v Riegrových sadech, má Pražanům zajistit příjemné místo k práci i jiné tvorbě. Jedná se o tři lavičky a dvojici stolů, ve kterých jsou zabudované zásuvky s elektřinou. Nechybí samozřejmě ani bezdrátové připojení k internetu.

„Nás ten nápad potěšil. Spousta stran chce po městské části peníze, ale ono jich tolik není. Tady však organizátoři přiložili ruku k dílu. Nejenom něco chtěli, ale také sami něco udělali," uvedl při slavnostním křtu zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.

Peníze organizátoři získali z velké části od lidí a firem v internetové sbírce.

Po dvaadvacáté konec

Okolní obyvatelé se nemusí bát, že by se z Pracovny v parku stal zdroj večerního nepořádku. Po dvaadvacáté hodině se v lavičkách vypne elektrický proud i internetové připojení a nebude tedy možné využívat je k reprodukování hudby a dalšího rušení nočního klidu.

Síťové zásuvky v sobě navíc mají zabudovaný omezovač a rozeznají, pokud si do nich některý z návštěvníků rozhodne připojit například elektrický gril. V případě, že jsou používané na něco jiného, než je nabíjení drobné elektroniky, se vypnou.

Nebezpečí návštěvníkům také nehrozí, vše, včetně elektřiny, je dešti vzdorné. Čtyři hlavní iniciátoři projektu fungují v žižkovské Pracovně, což je původní projekt sdílené kanceláře. Lavičky pro ně navrhli studenti UMPRUM Viktória Mravčáková a Jakub Herza.

Rozhovor s Andreou Kosařovou

Ptáme se jedné z iniciátorek projektu, Andrey Kosařové.

Jak jste na nápad Pracovny v parku přišli?

V rámci Pracovny na Žižkově nás na začátku léta napadlo, že bychom rádi pracovali venku. Souvisí to s tím, že tam, kde člověk pracuje, a co ho obklopuje, má vliv na to, jakou práci produkuje. Určitě toto místo není vhodné pro jakýkoli typ práce a neočekáváme, že tu lidé budou pracovat každý den od rána do večera. Ale může fungovat třeba pro pracovní setkání dvou lidí, kde jim na rozdíl od zahrádek restaurací nebude chybět internet a elektřina.

Existuje podobný projekt jinde na světě?

Je to tak. Není to úplně z naší hlavy, i když na začátku jsme nevěděli o tom, že to někde v zahraničí je. Existují i tzv. totemy bez míst k sezení, kde jsou pouze zásuvky a wi-fi připojení. Na Manhattanu jsou zase přerostlé plastové jahody se solárními panely, které zajišťují připojení k internetu a dobíjení telefonů a tabletů.

Jak to bude s projektem v zimních měsících?

Pracovna bude v Riegrových sadech do 7. listopadu. Pak bychom ji rádi na zimu přemístili do nějakého vnitřního veřejného prostoru. Může to být nádraží, nákupní centrum. Na jaře lavičky vrátíme zpátky do parku.

Na kolik vás vyjde provoz tohoto projektu měsíčně?

Dále to nebude stát nic. Wi-fi připojení zajišťuje náš sponzor Vodafone bezplatně a elektřina je zajištěna Městskou částí Praha 2.

Nebojíte se vandalů?

Je třeba vyzkoušet, jestli na to už česká společnost má, aby tady něco takového bylo. My věříme, že na to má. Můžeme Pracovnu v parku v případě nějakého poškození do určité míry opravit, ale žádné další investice do ni vkládat nebudeme.

Máte v plánu realizovat váš nápad v jiných parcích či městech?

Rádi bychom naším výtvorem spíše motivovali druhé. Aby další podobná místa vznikala samovolně v místech, kde by se lidem něco podobného líbilo. Když to bude úspěšné, chtěli bychom, aby to městské části motivovalo k zařazování podobného konceptu do jiných parků.

Pavlína Kindlová