V přírodních vodních nádržích se přemnožují sinice, nejhůř je na tom Hostivař. V Šeberáku hygienici zaznamenali i fekálie.

Měření každé dva týdny

Podle Hygienické stanice hlavního města Prahy, která měří kvalitu vody v pražských koupalištích každých 14 dní, je nejhorší situace v Hostivařské přehradě.

„Koupání v Hostivařské přehradě rozhodně nelze doporučit, jelikož zdejší voda neodpovídá hygienickým normám. Masivně se zde vyskytují toxické sinice, které jsou nebezpečné zejména pro děti, citlivé a alergické lidi. Nicméně voda zde je riziková i pro dospělé zdravé lidi. Koupání jsme ještě nezakázali, protože se tu nevyskytuje vodní květ, situaci ale pozorně monitorujeme,“ informovala Deník hygienička Petra Ševčíková.
Zhoršená kvalita vody je stále na koupalištích Džbán a Šeberák. Kvůli zdejšímu většímu výskytu sinic doporučují hygienici po každém koupání důkladnou sprchu.

„V Šeberáku jsme také poprvé zaznamenali možné fekální znečištění. Neznáme jeho zdroj, může jít o splach z pole nebo o prosakující septik. Kdyby se situace opakovala, označíme vodu za nevhodnou ke koupání, může jít ale o náhodu,“ pokračuje Ševčíková. Zdejší voda není vhodná především pro těhotné ženy, malé děti, alergiky a lidi se zvýšenou citlivostí. Naopak Koupaliště Lhotka a Motol mají nezávadnou vodu, i když se to nemusí na první pohled zdát.

„Vyskytují se zde zelené řasy, které snižují průhlednost vody. Pro běžnou populaci jsou ale neškodné,“ zakončuje Ševčíková s tím, že osprchování pitnou vodou by mělo být běžné po každém koupání v přírodním koupališti.

Řeky jsou stále oblíbenější

Možná i kvůli problémům s kvalitou stojaté vody v přírodních koupalištích zažívá renesanci koupání v řekách. V metropoli je oblíbené koupání na horním toku zdejšího úseku Vltavy, hlavně od Braníka směrem k jihu a v Berounce, především v úseku od Radotína po Černošice.
„Na koupání v řece nedáme s rodinou dopustit. Je to úplně něco jiného než v bazénu nebo na koupališti. Řeka je v pohybu, a proto čistší, děti se zde i víc vyblbnou, není tady tolik lidí a ještě je to spojeno s výletem do přírody,“ chválí si koupání v Berounce u Kazína Tezera Kilingerová z Prahy 5.
Tento víkend bude pro koupání jako stvořený. Čekají nás parné dny s teplotami dosahujícími ke třiceti stupňům Celsia.