Po letech ale vedení zoo proměnilo tuto myšlenku ve skutečnost a první návštěvníci můžou přijít do Velemlokária, které nemá ve světě obdoby. Expozice největších obojživelníků světa, kteří jsou velcí i půldruhého metru, připomíná také dílo Karla Čapka Válka s mloky.

„Žádný srovnatelný pavilon nikde ve světě neexistuje a bylo tedy nezbytné vyřešit nekonečnou řadu problémů. Současně jsme stáli před úkolem zajistit samotné velemloky. Čína, kde žijí a jsou také chováni na farmách, se k jejich exportu staví podobně neochotně jako kdysi dávno k možnosti vývozu bourců morušových," vysvětlil ředitel zoo Miroslav Bobek.

Poprvé v pražské zoologické zahradě

Protože velemlokům trvá, než dorostou do největší velikosti, zapůjčilo vedení zoo několik dospělých jedinců. Jedním z nich je samec Karlo, který je největší v Evropě. Měří 155 centimetrů a váží 26,5 kilogramů. Narodil se začátkem 70. let a jeho domovem je městské muzeum v německém Karlsruhe. Zatímco bude po celou letošní sezónu hostovat v pražské zoo, vybudují pro něj nové chovné zařízení.

Karlo už také ukázal ve svém rodišti svoji sílu. Nečekanou příhodu popsal kurátor expozice Petr Velenský. „Tenkrát zjišťovali pohlaví Karla a chovatel s ním neopatrně manipuloval, protože ho chtěl otočit. Karlo se ohnal a ukousl mu palec. Sice mu ten prst v nemocnici přišili, ale neujal se," popsal Petr Velenský.

Do nového pavilonu se natrvalo podařilo získat další dva obojživelníky. Je to samice Šmíca a samec Natali. Měří 130 a 105 centimetrů a oba se narodili v roce 1995. „Před šestnácti měsíci jsme v zázemí ubytovali třicet mláďat. Dva z nich už měří třiašedesát a druhý šedesát centimetrů. Na počest Karla Čapka a jeho Války s mloky jsme je pojmenovali Andy a Boleslav Jablonský," objasnil Miroslav Bobek.

Pět nádrží propojených vodní kaskádou

Velemloky můžou návštěvníci pozorovat ve dvou světelných režimech, které představují den a noc. V pavilonu je umístěno pět nádrží s velemloky, které jsou propojené vodní kaskádou. Velemloci mohou přelézat z jedné tůně do druhé a uplatnit tak svou přirozenou potřebu putovat před rozmnožováním proti proudu. Kromě mloků v nádržích žije i chřestýšovec mangšanský nebo želva dlaždicovitá.

Velemlok čínský patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat, přirovnávaný svou vzácností k pandě velké. Zatímco dříve se vyskytovali mnohem početněji a na velkém areálu, dnes už je jejich posledním útočištěm nemnoho míst v čínských horách. V zásadě jsou samotáři a také jsou světloplaší. V pavilonu se proto nesmí fotografovat.

„Lovící velemlok bez hnutí číhá, dokud se k němu oběd nepřiblíží, pak prudce otevře tlamu a nasaje ho do krku. V případě větší kořisti, ale také při obraně nebo boji využije velemlok i své drobné, ale nesmírně ostré zuby," doplnil kurátor Petr Velenský.

Slavnostní otevření Velemlokária11.00 hodin - Zahájení slavnosti, vystoupení ředitele zoo Miroslava Bobka a kurátora plazů Petra Velenského.

11.15 hodin - Proslov primátora Tomáše Hudečka a dalších hostů.

11.25 hodin - Křest nového vydání knihy a CD Válka s Mloky s Jiřím Lábusem, četba ukázek z knihy.

11.35 hodin - Přednáška Velemlok v dějinách i současnosti - RNDr. Ivan Rehák, Prof. Ivan Horáček, Doc. Daniel Frynta.

11.50 hodin - Přestřižení pásky.

14.00 hodin - Vernisáž ojedinělé výstavy nejzajímavějších vydání knih Válka s Mloky a křest nového vydání legendárního komiksu Jana Štěpánka.

Čtěte také: Pohledem Miroslava Bobka: Velemloci se představují