VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Praze žijí stovky lidí s omezenou svéprávností. Čtvrtina jsou mladí

/INFOGRAFIKA/ Nikoliv jen senioři. Kolem třicítky se definitivně projevují závažná psychická onemocnění. Do listopadu letošního roku se změnila způsobilost 403 Pražanům. V roce 2016 to bylo o 500 obyvatel hlavního města více. 

13.12.2017 10
SDÍLEJ:

Lékařka. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Starší člověk si v bytě hromadí věci. Ty časem zapáchají, a tak musejí sousedé konat. Mají jasno. Soused je nesvéprávný. Takový stereotyp stále převládá mezi širokou veřejností. Kdo je ale opravdu nesvéprávný?

Svéprávnost lze pouze omezit

V dnešní době už dle zákona nikdo. Nový občanský zákoník z 1. ledna 2014 totiž přinesl zásadní změnu. Podle ní už není možné člověka způsobilosti k právním úkonům zcela zbavit. Svéprávnost lze pouze omezit.

„U každé osoby tak soud vymezuje zásah do svéprávnosti individuálně. Často dochází k regulaci právního jednání v oblasti uzavírání závazků nad určitý limit,“ řekl Pražskému deníku Jakub Říman z Ministerstva spravedlnosti s tím, že na rozdíl od předchozího systému s tím už ale nejsou spojeny žádné zásahy do dalších významných lidských práv, jako je právo uzavřít sňatek.

Ve všech věkových kategoriích 

Omezení svéprávnosti se zdaleka netýká jen starších lidí. Statistika z Ministerstva vnitra mluví jasně: čtvrtina Pražanů, kteří mají omezenou svéprávnost, je mladší 35 let. „V naší městské části máme například obyvatele, který se narodil v roce 1988,“ potvrdila Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1.

A Lenka Neduhová, veřejná opatrovnice z humanitního odboru Úřadu městské části Praha 2, doplnila, že se omezení svéprávnosti opravdu vyskytuje ve všech věkových kategoriích. Každá má ale svá specifika.

Soudy si dávají s rozsudky načas 

„U těch nejmladších je příčinou zpravidla vrozené mentální postižení. U nich je s nástupem plnoletosti třeba řešit případy, kdy člověk není schopen sám si přebírat invalidní důchod,“ vysvětlila Neduhová. Podle jejích slov se ve věku kolem třiceti let často definitivně projevují závažná duševní onemocnění jako schizofrenie či bipolární poruchy. „Ve vyšším věku pak začínají převládat nejrůznější demence od alkoholových po Alzheimerovu,“ doplnila.

Vzhledem k tomu, že je omezení svéprávnosti chápáno jako velký zásah do lidských práv, soudy si dávají s rozsudky načas. To dokládá i průměrná délka řízení o omezení, která byla v minulém roce 408 dnů.

Opatrovník supluje rodiče 

Úředníci na sociálních odborech městských částí se stále setkávají s několika mýty. Mezi nejčastější patří, že omezení svéprávnosti je trvalé. Tak to ale není. Soud může svéprávnost omezit nejdéle na dobu tří let. Je-li předpoklad, že je duševní stav člověka z dlouhodobého hlediska neměnný, může svéprávnost omezit na delší dobu. Nejdéle na pět let.

Jak upozorňuje Lenka Neduhová, mezi lidmi je stále také rozšířené, že omezení svéprávnosti je nějaká forma trestu. „Ale tak to není! Jejím smyslem je podpořit ho, aby život, který mu znesnadňuje handicap, zvládl co nejdůstojnějším způsobem. Opatrovník vlastně supluje postavení rodiče,“ uvedla s tím, že děti také nemají všechna občanská práva dospělých, ale jen práva přiměřená jejich věku. U lidí s duševními poruchami to podle ní platí stejně jen je třeba nahradit slovo „věku“ slovem „stavu“ či „schopnostem“.

Omezování svéprávnosti u nás. Infografika.

Autor: Veronika Cézová

13.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie hledá muže podezřelého z pokusu o znásilnění
2

Muž se ve výtahu pokusil znásilnit ženu. Ubránila se slzným sprejem

Národní zemědělské muzeum.
28

Vše, jen ne nudné exponáty. V muzeu naučí vařit, v zoo zbaví fobií

Praha 2 nabídla lidem z hotelu náhradní ubytování. Policie šetří příčinu požáru

Lidem z hotelu Eurostars David, který včera zachvátil požár při kterém zemřeli čtyři lidé, se rozhodla pomoci Praha 2. Už včera byla na místě starostka Jana Černochová společně s kolegy z krizového štábu. Lidem z hotelu městská část zajistila náhradní ubytování. Dnes budou na místě vyšetřovací týmy hasičů a policistů, kteří budou zkoumat příčinu požáru. 

Ptáky v zimě nekrmte pečivem. Může je dokonce i zabít

V Praze i v dalších částech České republiky se výrazně ochladilo. Lesy hl. m. Prahy proto jako každou zimu na nejen žižkovský park Vítkov umístily asi 20 veřejných ptačích krmítek. Dosypávat do nich můžete i vy, ale především zrní. V žádném případě opeřencům nedávejte pečivo. Mohlo by je otrávit.

Vestibul stanice metra Budějovická je uzavřen. Asi na tři měsíce

Jižní vestibul stanice metra Budějovická a prostupy mezi severním atriem a jižní pasáží jsou od pátku uzavřené až do odvolání. Důvodem je havarijní stav zastřešení atria mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK.

Pražanům se otevře 70 hotelů. Jako poděkování za vstřícnost k turistům

/INFOGRAFIKA/ Prohlédnout si třeba prezidentské apartmá nebo porovnat, jakou úroveň mají pražské hotely ve srovnání s těmi ve světě, budou moci 26. ledna obyvatelé metropole. Na 70 hotelů jim v tento den nabídne nocleh i prohlídku prostor za symbolickou cenu. Druhý ročník akce Noc hotelů tak chce poděkovat Pražanům za podporu turismu a toleranci k jeho negativním vlivům. Zájemci si můžou pokoj zamluvit prostřednictvím webových stránek Nochotelu.cz

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>