Prázdninové setkání bohemistů nabídne program s řadou jazykových kurzů, výběrových seminářů a přednášek. Cizinci se budou moct seznámit mimo jiné s jazykem českých novinářů a s moderním českým folklorem. Čekají je tematické vycházky po Praze, klub českých filmů a různé sportovní aktivity nebo divadelní představení o vzniku Československa.

Ilustrační foto.
KRÁTCE: Lékaři jsou pohromadě v jedné brožuře

Studenti se setkají českými vědci a umělci

„Přínos Letní školy slovanských studií zdaleka není jen vzdělávací," řekla garantka projektu a ředitelka Ústavu bohemistických studií Svata Škodová. Cizinci při ní také uzavírají přátelství s kolegy z celého světa, což podporuje jejich další zájem o obor a zvyšuje šance, že se mu budou věnovat i v budoucnosti.

Z účastníků letní školy se později stávají například překladatelé české literatury nebo zakladatelé center české kultury. „Pro relativně malý jazyk, jakým čeština je, jsou právě takové kulturní mise mimořádně důležité," uvedla Škodová.

Hermíně pomáhá při pádu do bezvědomí její fenka Margie
Hermína v parku upadla do bezvědomí. Asistenční pes sháněl pomoc hodinu a půl

Studenti letní školy se budou moct zúčastnit mezinárodního sympozia o češtině jako cizím jazyku, které se uskuteční od 14. do 17. srpna. Na pozvání Nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových se také setkají na Hlávkově zámku v Lužanech s některými českými vědci a umělci.

Filozofická fakulta UK se letní školou podílí na podpoře české kultury v zahraničí. Podle mluvčího školy tak doplňuje iniciativu ministerstva školství, které podporuje výuku češtiny v cizině prostřednictvím lektorů a lektorek na zahraničních vzdělávacích institucích. V loňském roce ministerstvo na tyto lektory dalo zhruba 25 milionů korun.