Šestice takových hlídačů před nedávnem na Facebooku detailně reportovala o své noční pochůzce městem. „Zatímco slušní Češi spí, my bdíme…" poeticky uvedl jeden z členů hlídky Vojtěch Bartók svůj popis vycházky po Palmovce a Vysočanech. Žádnou nekalost neobjevili a otázkou je, co by dělali, kdyby ano. Tak alespoň zkontrolovali muslimskou modlitebnu, kde se podle nich „budoucí kati modlí ke svému bohu", a bezdomovce pod mostem.

Bude se policie dívat jinam?

Podobných skupin, organizovaných v rámci celostátní Národní domobrany, je v Praze registrováno celkem jedenáct. A mají plány - například na Praze 6 chystají společné výcviky v sebeobraně, na střelnici i „cvičení v terénu" v Divoké Šárce. A někteří mají nebo alespoň plánují i pořízení zbrojního průkazu.

„Masy migrantů sem přijdou, my se budeme muset bránit a já pevně doufám, že se policajti budou dívat jinam," uvedl v nedávném mediálním vystoupení jeden z iniciátorů Národní domobrany František Krejča.

Když neporušují zákon

Mluvčí pražské policie Andrea Zoulová na dotaz ohledně hlídek uvedla, že policie „vítá aktivity samotných občanů vedoucích k zabezpečení majetku či osob před protiprávním jednáním." Pokud neporušují zákon.

To se zdá být benevolentní přístup i s ohledem na zcela nezakrývané opovržení, které vůdci domobrany chovají ke státní moci. „Je potřeba sledovat, aby to, co je v mezích zákona, zítra nepřerostlo v něco, s čím bychom si nevěděli rady," shrnul bezpečnostní expert Andor Šándor.

close Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in

Čtěte také: Bohuslav Chalupa: Národ dnes není na povinnou vojnu připraven