Šándor připustil, že myšlenka vzniku nadace je poměrně nová. „Byli jsme trochu pod časovým tlakem toho 15. výročí, všechno ještě není hotovo," řekl na dnešní tiskové konferenci, kde zakladatelé projekt představili. Zkušenosti odborníků je podle něj třeba sdílet s veřejností. Stát například selhal v tom, aby lidem vysvětlil, co znamenají jednotlivé stupně ohrožení terorismem nebo co mají v případě útoku dělat, uvedl.
Přednášky i poradenství
Nadace se bude zabývat analýzami kořenů terorismu, srovnáváním metod, jak čelit útokům, ale také vyhodnocováním doporučených způsobů, jak se vyrovnat s důsledky terorismu, uvádějí zakladatelé v tiskové zprávě.
Nadace plánuje pořádat přednášky, odborná školení a zabývat se legislativním i odborným poradenstvím. Spolupracovat při tom má například s bývalými příslušníky rozvědek, policie i akademiky.
V nadaci je i bývalý ministr
Někdejšího ministra bez portfeje v kabinetu Miloše Zemana Baštu oslovilo, že nadace je produktem občanské společnosti. „Postrádám informace, které by oslovovaly veřejnost a podávaly tuto problematiku bez zabíhání do senzací, zbytečného strašení, ale na druhou stranu také naprosto otevřeně," uvedl. Být informován znamená být připraven, dodal.
Při útocích na východní pobřeží USA z 11. září 2001, které provedla teroristická organizace Al-Káida, zahynulo 2977 lidí a 19 únosců. V letadlech, které se staly smrtící zbraní, zemřelo 265 osob včetně únosců. Jde o nejkrvavější teroristický útok na americké půdě.
Čtěte také: Od trenýrkové aféry se práce policie na Hradě nezlepšila