Jiří Míka zvaný „tříprsťák žije na ulici už deset let, z toho osm v Praze. Měl ženu, dvě děti a solidní zaměstnání. Jenže pak přišla výpověď, rozvod, exekuce. Přišel o všechno. Jak sám říká „je to klasický příběh. Takových jako já běhají po Praze desítky.“
Před pěti lety mu omrzly obě ruce. Následovala amputace palce a ukazováku na levačce. Jiří tehdy málem zemřel. Do ordinace chirurga Vojenské nemocnice ve Střešovicích se totiž dostal doslova na poslední chvíli. Přesto nynější třeskuté mrazy přečkává ve výměníku páry na sídlišti Petřiny.
Alkohol přednější?
O dočasný úkryt ve stanu, který včera na Rohanském ostrově nechal postavit magistrát, nestojí. „Nechodím do Naděje, ani na loď (Hermes na Vltavě pozn. red.). A teď, když si páni na magistrátu vzpomněli na nás bezdomovce, teď uprostřed zimy, mám jít prosit o milost? Ani mě nenapadne,“ prohlašuje sveřepě Jiří. A jeho parta, sedící opodál, na lavičce před obchodním domem na Petřinách souhlasně povykuje: „Zas taková zima není. Jsme zvyklí na horší mrazy.“
Jiří zvážní, ohlédne se směrem ke kumpánům z lavičky a pokyne starší ženě. Ta se zdráhá. Bojí se fotoaparátu.
Lidé bez domova? Do Karlína
Bezdomovci z Petřin o stanu na Rohanském ostrově vědí. „Je prý někde u Vltavy. Taky čteme noviny. Právě naše kamarádka (asi 50 let pozn. red.) by měla do stanu jít. Přesvědčujeme ji, zatím marně. Chce zůstat s námi,“ říká s důvěrou v hlase Jiří a vysvětluje: „Víte, její přítel umrzl předminulou zimu. Seděl na ulici na invalidním vozíčku a nikdo mu nepomohl. Ona je z toho pořád špatná. Ale je s ní těžká řeč.“
To už ale Jiřího slova zanikají v hlomozu jeho party na lavičce. Právě otevírají lahev něčeho tvrdšího. „I proto se nám nechce do stanu, nebo do Armády spásy. Zahříváme se alkoholem a to se tam netoleruje,“ přiznává Jiří a kvapem se loučí.
Bez pomoci z vlastní vůle
Sám v úvodu řekl: takových jako jsem já běhají po Praze desítky.“ Měl na mysli lidi s podobným osudem. Jenže měl pravdu i z jiného úhlu pohledu. Stovky bezdomovců totiž odmítají pomocnou ruku nevládních organizací, které nejen v těch nejkrutějších mrazech nabízejí teplo a trochu toho jídla.
Potvrzuje to i tajemnice Armády spásy České republiky Pavlína Vopeláková. Důvod je prostý jde prý o potřebu nezávislosti nejen Naděje a Armáda spásy, ale také městské útulky si kladou zásadní podmínku nepít. Je pravděpodobné, že ve stanu na Rohanském nebudou zřizovatelé v tomto ohledu tak striktní. Pořádek si tu totiž na povel městská policie. Ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján včera uvedl, že armáda zapůjčila postele, spacáky a matrace.
„Zatím jsme dodali spací potřeby pro padesát osob,“ upřesnila včera za Generální štáb Armády České republiky Jana Růžičková. „Potřební zde mohou přečkat mrazivou noc a bude jim poskytnuta i základní zdravotní péče. Jídlo zde ale rozdáváno nebude,“ doplnil Ján. Jeho zástupkyně Ludmila Tomešová dále sdělila, že klienti se do stanu dostanou úderem osmé hodiny večerní a ráno budou muset stan opět opustit.
„Pro vstup musí klient splňovat dvě základní podmínky musí být plnoletý a nesmí být nebezpečný svému okolí,“ sdělila Tomešová.
Praha chce stanem na Rohanském ostrově doplnit chybějící kapacitu volných lůžek bezdomoveckých nocleháren. Pro letošek dokonce zmírnila podmínky, nutné pro zavedení tohoto opatření. V minulosti muselo být tři dny po sobě deset stupňů pod nulou. Nyní hlavní město snížilo tento limit na pět stupňů pod nulou. Náměstek primátora pro oblast zdravotnictví Ivan Kabický (ODS) včera zopakoval, že přes velkorysou nabídku soukromého podnikatele z Jablonce nehodlá vystavět nafukovací halu pro vícero bezdomovců. Žádná městská část ji na svém území nechce.
„Navíc by to bylo příliš rizikové, především v případě požáru. Je potřeba si uvědomit, že zhruba sedmdesát procent klientely se nachází v podnapilém stavu, nebo pod vlivem návykových látek,“ upozornil Kabický. Menší stany s kapacitou 50 lidí jsou podle něj bezpečnější cestou. V případě potřeby prý na různých místech města vyrostou další dva obdobně velké stany. „Postaveny budou tam, kde bude potřeba. Máme vytipované lokality v Praze 4, 10 nebo 11,“ vzkázala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.
O možnosti přespání v teple prý lidi bez domova informují strážníci. Jejich mluvčí Jana Přikrylová uvedla, že hlídky se soustředí na vyhledávání skupinek bezdomovců.