(aktualizovat)

21:10 - Prague Pride 2012 obrazem. Doplnili jsme pro vás naši fotogalerii. Přejeme vám pěkný večer!

15:10 - Účastníci průvodu jsou již všichni na Střeleckém ostrově. K dispozici je zde občerstvení a dvě pódia, na nichž budou postupně vystupovat různí zpěváci a hudební skupiny. Připravujeme pro vás další fotografie z průvodu.

Za on-line tým zpravodajského portálu Pražského deníku vám přejeme příjemný zbytek dne.

14:23 - Párty pokračuje! slyší první příchozí na Střelecký ostrov z amplionů. Zábava bude probíhat až do večerních hodin.

14:21 - Jak zmiňuje reportér Deníku, průvod je skutečně barvitý a plný protikladů. No řekněte, kde jinde vedle sebe potkáte středověkého rytíře na koni, automobil ze 60.let a supermoderní auto v hodnotě milionů korun? Ani na jednom nechybí všudypřítomná duhová vlajka, novodobý symbol sexuálních menšin.

14:15 - Průvod právě prochází přes most Legií. Na konci čeká účastníky odměna - koncert populárních zpěváků a zpěvaček. 

14:05 - Kandidát na hlášku dne. Jeden z účastníků pochodu zvolal: "Kdo neskáče, není gay!" Jeho o kousek stojící kolega, který má na sobě těžký a náročný kostým, však jen suše a unaveně odvětí: "Tak to jsem odteď heterosexuál…"

14:00 - Barevný průvod je na Národní třídě! Pokud vše půjde v tomto tempu, zhruba za deset minut dorazí první lidé do cíle cesty - na Střelecký ostrov. Aby se lidem pěkně šlo, hrají jim alegorické vozy samé svižné hity. Od legendární Cher po současnou Madonnu či Britney Spears.

close fb-pd-podval zoom_in

13:55 - Kuriózní policejní oříšek. Policisté si nevěděli rady s nahým účastníkem Prague Pride, který oblečení sice nechal doma, za to ale na svém těle hýřil barvami. Jeden z policistů by pokutoval - jde přece o pohoršování okolí. Druhý namítá: "Je to přece festival!" Naháč se nakonec trestu vyhnul - zmizel totiž v davu ostatních lidí.

13:50 - Pochod je na konci Václavského náměstí. Na Střelecký ostrov by měl podle organizátorů dorazit přibližně v 15 hodin. Na ostrově se bude konat koncert. Mimo jiné zde vystoupí i popová zpěvačka Dara Rolins.

13:15 - Pochod se konečně dal do pohybu. Policisté ale mají plné ruce práce se zajištěním bezpečnosti. Součástí pochodu jsou totiž i různé alegorické vozy. Dokonce se našli i různí vykukové, kteří se snaží na Prague Pride vydělat peníze a jezdí zde v autech oblepených reklamou, například na noční podniky. Kvůli automobilům a velkému množství lidí postupuje dav velice pomalu.

13:10 - Už před deseti minutami měl dav tisíců lidí začít pochodovat směrem na Střelecký ostrov. Zatím však Václavské náměstí neopustil. Důvod zdržení zatím není známý. Podle odhadů duhovým průvodem projde asi 10 tisíc lidí. Jen pro srovnání, v dubnu se zúčastnilo demonstace proti vládě na Václavském náměstí přes 100 tisíc lidí.

12:45 - Několika mladíkům se pochod homosexuálů nelíbí a rozvinuli velký transparent s textem "Stop análnímu terorismu." To účastníky Prague Pride zaujalo a do protiútoku se pustili svérázně: některé dívky se mezi sebou začaly bez skrupulí líbat. 

12:40 - U odpůrců ještě zůstaňme. Jak informuje redaktor Pražského deníku, lidé z různých iniciativ, které protestují proti Prague Pride, mají své stanoviště přímo u sochy sv. Václava. Jsou vybaveni transparenty s nápisy jako "Buzny tady nechceme" či "Láska proti homosexuálům."

Celé to vypadá až komicky. Stojí tu konzervativci či duchovní s vážnými a nesouhlasnými výrazy ve tváři, kolem nichž se prohání rozveselení homosexuálové v narůžovo nabarvených autech a smíchem od ucha k uchu. Účastníků pochodu ale zatím není mnoho. První odhady mluví o přibližně 3 tisících lidí. 

Čtěte také: Desítky lidí protestovaly v Praze proti pochodu homosexuálů

12:10 - Odpůrci dnešního pochodu mají na své straně mocného spojence - prezidenta republiky. Na akci ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. promluvil mimo jiné prezidentův vicekancléř Petr Hájek, který shromážděným tlumočil pozdrav Václava Klause. „Dovolte abych vás všechny pozdravil jménem pana prezidenta," řekl. Pochod Hájek označil odpudivou frašku a Prague Pride za náborovou akci homosexualismu. Kritizoval politiky, kteří festival podpořili, i média za způsob informování o něm.

12:00 - Přesně za hodinu by měl vyjít pochod Prague Pride z Václavského náměstí.

11:15 - Zhruba 50 lidí protestuje na Václavském náměstí v Praze proti dnešnímu pochodu hrdosti homosexuálů Prague Pride. Organizátoři z ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T. shromáždění svolali na obranu hrdosti lidí, které označují za normální. Festival sexuálních menšin považují za obscénní. Na shromáždění promluví mimo jiné prezidentův vicekancléř Petr Hájek.

Čtěte také: Asi 50 lidí protestuje v Praze proti pochodu hrdosti homosexuálů

10:40 - Po dobu festivalu sexuálních menšin budou policisté ve spolupráci s městskými strážníky dohlížet nejen na dopravu. Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie připomněl, že se chystají rovněž bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku a to i za účasti policistů z antikonfliktního týmu a příslušníků pořádkových jednotek

9:15 - "Ať už to udělal kdokoli, jen ukázal, jak je naše akce důležitá. Ukážeme, že svoboda vyjadřování a shromažďování je nade vše," vyjádřili se k útoku hackerů na sociální síti facebook organizátoři festivalu.

Čtěte také: Facebookové stránky Prague Pride napadli hackeři

8:05 - Organizátoři Prague Pride zaznamenali první útok. Avšak pouze elektronický. Facebookové stránky členů týmu festivalu sexuálních menšin napadli hackeři. Odesílají z nich nepravdivé informace o změnách v programu, zejména dnešního pochodu. Ředitel festivalu Czeslaw Walek potvrdil, že veškerý program zůstává v platnosti, pochod hrdosti homosexuálů vyráží ve 13:00 z Václavského náměstí.

7:00 - Dnešní pochod homosexuálů a jejich příznivců si kromě zvýšených bezpečnostních opatření vyžádal i změny v hromadné dopravě. V době pochodu homosexuálů bude zcela vyloučen provoz tramvají v ulicích Spálená, Národní a na mostě Legií. Linky 9, 18 a 22 tak využijí objízdné trasy. Omezena bude i doprava na Václavském náměstí, odkud „duhový průvod" ve 13 hodin vyrazí směrem na Střelecký ostrov.

Čtěte více o přípravách: Praha se připravuje na pochod homosexuálů Prague Pride