"Dnes dopoledne ve Vysočanech náš koroner vyjížděl k 57letému muži bez domova, který zemřel. Velmi pravděpodobně měly nízké teploty vliv na jeho úmrtí," řekla ČTK mluvčí Poštová. "Předpokládáme, že ta čísla mohou růst. Každoročně je to kolem 12 až 15 případů," dodala.

Záchranáři v tomto období řeší také úrazy způsobené zledovatělým povrchem. Za letošní zimu zaznamenali 121 těchto případů. Většinou to jsou lehčí úrazy jako například naraženiny a pohmožděniny, může ale jít i o zlomeniny rukou či nohou nebo úrazy hlavy. "Tento počet však nijak nevybočuje z našeho dlouhodobého průměru, což je 300 až 350 výjezdů za 24 hodin," dodala Poštová.

V Praze se lidem bez domova nabízí řada služeb, které mohou v chladném počasí využít. Podle vyjádření provozovatelů z tohoto týdne jsou stále volná místa v noclehárnách, kde mohou přečkat mrazivou noc v teple. Pomoc se podle zástupkyně ředitele pražského Centra sociálních služeb Ludmily Tomešové dostane každému, kdo o ni projeví zájem.

Pro lidi bez domova, kteří se i v chladném počasí rozhodnou přebývat venku, funguje terénní program, při kterém pracovníci kontaktují osoby bez přístřeší přímo v ulicích a dalších místech, kde se zdržují. Seznamují je se službami, poskytují jim sociální poradenství a případně i drobná zdravotní ošetření.

Za zimní opatření hlavní město platilo v minulých letech kolem deseti milionů korun. V Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici, na zimu sem ale kvůli dobré kvalitě služeb přijíždí i lidé bez domova z jiných měst.