Policie uzavřela několik ulic. Kvůli padajícím střešním taškám z budovy místní školy například ulice Janovského v úseku Strossmayerovo náměstí Pplk. Sochora. Radnice vydaly doporučení nevstupovat do parků, uzavřely se všechny pražské hřbitovy, trojská zoo a komplet celé holešovické Výstaviště. Poryv větru totiž strhl střechu Průmyslového paláce a ta ohrožovala nejen návštěvníky tradiční přehlídky módy a designu Designblok. Tu nakonec museli pořadatelé přerušit.

Nepřístupný zůstal Pražský hrad i ZOO

Nepřístupný zůstal i Pražský hrad, o čemž informoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. „Přistoupili jsme k tomu na doporučení hasičů. Padající předměty ze střech ohrožovaly návštěvníky,“ vysvětlil. „Kvůli popadaným stromům zůstane zoologická zahrada uzavřena i celé pondělí,“ upozornil šéf Zoo Praha Miroslav Bobek, přičemž ještě včera dopoledne hlásil na svém Twitterovém účtu: „Padají další stromy, je dobře, že jsme nechali zavřeno.“

Kalamita se v Praze podle posledních dostupných informací Pražského deníku v době uzávěrky dnešního vydání naštěstí obešla bez ztrát na lidských životech. Vichřice si ovšem vyžádala několik zraněných. Potvrdili to záchranáři. „V souvislosti se silným větrem jsme ošetřili již třináct osob. Pokud je to jen trochu možné, zůstaňte na bezpečném místě,“ apelovala záchranka na Twitteru včera odpoledne.

Tísňová linka byla přetížená

„Tísňová linka je silně přetížena. Pokud chcete nahlásit událost, která vás neohrožuje, například ležící strom na zahradě, můžete ji nahlásit později,“ požádali Pražany hasiči. „Operační středisko pražských hasičů jede na dvě stě procent, do této chvíle odbavilo přes čtyři stovky případů. V terénu jsou všechny jednotky, pomáhají nám i dobrovolníci,“ upozornili hasiči dále už o včerejší sedmnácté hodině. „Nejčastěji jsme likvidovali popadané stromy,“ shrnuli.

Vážným průšvihem zaváněla situace, která se přihodila před polednem v Otakarově ulici. „Uvolnilo se tu totiž lešení a nakonec popadalo na několik zaparkovaných aut,“ popsal svědek události na Twitteru. Hasiči ji následně potvrdili. Naštěstí v danou chvíli nikdo ulicí neprocházel. V ohrožení se asi čtyři hodiny poté ocitli dokonce i lidé v okolí Thomayerovy nemocnice. I zde se totiž utrhla střecha a hrozila zřícením. „V Aranžerské ulici spadl strom na dům, v Branické ulici je uvolněná střecha. V jeden okamžik řešíme přes šedesát událostí,“ zněl další z mnoha podobných tweetů hasičů, zveřejňovaných v průběhu celého dne.