Praha si oproti minulým letům polepšila v oblasti investic určených na ochranu životního prostředí. Na tuto oblast vynakládá nejvyšší částku v přepočtu na obyvatele. Hlavní město se také může pochlubit nejvyšším počtem lékařů i zubařů. Pražané jsou také méně nemocní a naděje na dožití je nejvyšší. Úspěchy zaznamenala metropole i v oblasti vzdělávání.

Středočeský kraj neuspěl 

Nejenom co se týká atraktivity vysokých škol, ale i úspěšnosti maturantů u státních zkoušek. Naproti tomu v Praze chybí dostatečné množství koupališť a bazénů, metropole by mohla mít i více sportovišť. Největším problémem v hlavním městě, podle výzkumu, je bezpečnost. Stane se zde nejvíce nehod a policie tu je nejméně úspěšná v objasněnosti trestných činů.

Středočeský kraj naproti tomu nevynikl ani v jedné z hodnocených oblastí. Lidé zde sice sportují a mají dostatek kulturních aktivit. Středočeši také málo marodí, kraj má nadprůměrnou kapacitu v zařízeních pro seniory. V regionu je druhá nejvyšší průměrná mzda v republice.  

Ve kterých oblastech se hodnotí 

V osmi sledovaných oblastech se Středočeský kraj nedokázal vyhoupnout ani do první poloviny žebříčku. Je zde málo zeleně, jsou zde malé investice do ochrany životního prostředí, v kraji je neméně lékařů, nejméně lůžek v nemocnicích a nejméně lékáren. Obce podle výzkumu nejeví mnoho zájmu o účast v samosprávě. I když se úspěšnost středočeských maturantů zvýšila, je kraj v této oblasti druhý nejhorší.   

Projekt Místo pro život srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích ČR. Kraje se hodnotí z desítek kritérií rozdělených do osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost. Samotné hodnocení se opírá o tři pilíře. Jsou to objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 2 800 obyvateli všech regionů. Informace o projektu lze nalézt na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.

VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2017

1. Hl. m. Praha
2. Jihočeský kraj
3. Královéhradecký kraj
4. Plzeňský kraj
5. Liberecký kraj
6. Karlovarský kraj
7. Pardubický kraj
8. Zlínský kraj
9. Kraj Vysočina
10. Jihomoravský kraj
11. Olomoucký kraj
12. Ústecký kraj
13. Moravskoslezský kraj
14. Středočeský kraj