Od 17 hodin se pak bude konat „tábor lidu" uskupení a extremistů, kteří požadují okamžité uzavření hranic a vystoupení republiky z EU. Demonstrace proti imigraci se konala už 1. července. Přišlo na ni asi 700 lidí. Někteří z nich měli s sebou maketu šibenice. Policie nezasáhla, dodatečně pak situaci prověřovala.

Podle ní mohli někteří účastníci a řečníci spáchat trestný čin. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) není možné projevy xenofobie a rasismu tolerovat. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) jsou nepřijatelné a o imigraci je nutné diskutovat, jinak se tématu chopí extremisté a populisté.

Podle pořadatelů jedné ze sobotních akcí je „nošení maket šibenic naprosto adekvátním vyjádřením nesouhlasu vládě". Kabinet před nedávnem souhlasil s přijetím 1500 uprchlíků do konce roku 2017. „Naopak lze hovořit o ještě umírněném chování veřejnosti," uvedl předseda extremistické Národní demokracie Adam B. Bartoš. Podle něj sobotní akce může ukázat „odhodlání českého národa bránit se před hordami nepřizpůsobivých migrantů".

Národní demokracie svolala svůj „2. tábor lidu" na Můstek od 17:00. Vystoupí na něm například poslanec Tomio Okamura, zástupci Akce D.O.S.T., Monarchistického občanského sdružení či Holešovské výzvy. Po projevech se účastníci vypraví na pochod k sídlu vlády, kde má „lidová manifestace" pokračovat. Mezi požadavky patří okamžité uzavření hranic, zavedení hraničních kontrol a policejní a armádní ostrahy, vypovězení schengenské dohody a referendum o vystoupení Česka z EU.

"Sluníčkáři" ve žlutém

Už ve 14 hodin na Můstku začne shromáždění Za solidaritu s uprchlíky a proti šíření nenávisti. „Ve středu 1. července se na Václavském náměstí objevily šibenice jakožto výhrůžka všem, kdo si dovolí podpořit přijímání uprchlíků do naší země. Lidé sdílející soucit s potřebnými jiného vyznání a ras jsou tak již veřejně obviňováni z vlastizrady a jsou zastrašováni hrozbou fyzického násilí," stojí v pozvánce.

Akci svolala Romana Červenková. Lidi, kteří přijdou, označuje za „sluníčkáře". Vyzývá je, aby měli na sobě žluté oblečení a vzali si s sebou transparenty s namalovaným sluncem. Humor a recese jsou podle ní největší zbraň. Chybět by ale neměly ani české vlajky. „Je důležité zdůraznit, že i my bojujeme za dobro České republiky," uvedla organizátorka.

Na shromáždění vystoupí vysokoškolský učitel původem ze Sýrie, šéf organizace pro pomoc uprchlíkům či romská aktivistka. Následovat bude průvod na Karlovo náměstí, kde se má konat piknik. Od 17 hodin pak Iniciativa Stop nenávisti pořádá koncerty, happeningy a divadelní představení v několika pražských klubech a kavárnách.

Braňme svou zem

U sochy svatého Václava začne v 15 hodin akce Braňme svou zem, naši budoucnost a budoucnost našich dětí. „Jsme to my, kdo tu žije, komu tato republika patří. Budeme bojovat za to, za co bojovali už naši předci. Toto dávno není demokratická republika. Nechceme tu migranty a nechceme být součástí šílených plánů," uvedli na facebooku pořadatelé. Dodali, že se distancují „od příznivců totalitních hnutí a jakýchkoliv rasistických projevů".

Po setkání by měl následovat průvod Prahou. Trasu organizátoři oznámí až při demonstraci, a to prý z bezpečnostních důvodů.

Čtěte také: Exšéf imigračního oddělení: Na příliv migrantů nejsme připravení