Před ambasádou bude mít svůj cíl také pochod proti extremismu a za svobodu slova, který pořádají Mladí sociální demokraté. Na útok reagují i další města v Česku.

Samotné velvyslanectví podle Huga Ben Simhona z tiskového oddělení žádnou akci k připomenutí obětí atentátu zatím nechystá. „Dnes v 18.30 hodin se ale připravuje velké shromáždění, které organizuje francouzská komunita spolu s českými přáteli a hnutími blízkými (bývalému prezidentovi Václavu) Havlovi. Bude to se svíčkami a písněmi, nepředpokládám, že by byly nějaké projevy," řekl Ben Simhon.

Výzvy k účasti na shromáždění na Velkopřevorském náměstí u Lennonovy zdi kolují také na sociálních sítích. Zda francouzské velvyslanectví kvůli útoku v Paříží zpřísní bezpečnostní opatření ve svém malostranském sídle, se bude podle Ben Simhona teprve rozhodovat.

Pochod proti extremismu

K ambasádě, kam už ve středu přicházeli lidé položit květiny a zapálit svíčky, se ve čtvrtek v 19 hodin od Lidového domu vydají také Mladí sociální demokraté na pochod proti extremismu a za svobodu slova. Před velvyslanectvím pak chtějí zapálením svíček uctít památku obětí střelby.

„Včerejšek jasně ukázal, že musíme zesílit boj proti terorismu a organizovanému zločinu. Nesmíme však také polevit v rozlišování, kdo je za tyto činy zodpovědný. Není to konkrétní náboženství, jsou to konkrétní lidé, kteří páchají organizovanou trestnou činnost a náboženství je pro ně pouze záminkou," uvedli Mladí sociální demokraté.

Vlajky na půl žerdi

Některé radnice a úřady v Česku v reakci na útok svěsily vlajky na půl žerdi. „Je to vyjádření upřímné soustrasti se všemi rodinami a přáteli obětí atentátu. V nejbližších chvílích odešlu kondolenční dopisy velvyslanci Francie a rovněž starostovi partnerského francouzského města Méty," uvedl ve čtvrtek ráno primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

„Primátor pošle za město soustrastný dopis francouzské ambasádě a zapálíme svíčku u pomníku obětem okupace z roku 1968," uvedla mluvčí radnice v Liberci Zuzana Minstrová. Kondolence francouzskému velvyslanci plánují odeslat také radnice v Praze 3 a 6. Před úřadem třetí městské části vlaje černá vlajka.

Symbolická minuta ticha

Zastřelené novináře uctí pražské Národní divadlo. „Reprízy ve všech našich divadlech dnes zahájí symbolická minuta ticha," informoval mluvčí ND Tomáš Staněk, podle něhož se k tomuto kroku připojí i další české scény.

Středeční útok odsoudili sociálnědemokra­tičtí europoslanci, podle nichž je „zavrženíhodný a ohavný". „Nic nemůže tento barbarský čin ospravedlnit. Nešlo pouze o krutý atak vůči novinářům, je to útok na svobodu slova a demokracii jako takovou," prohlásil šéf delegace zástupců ČSSD v europarlamentu Pavel Poc.

„Bezpečnostní situace v Evropě byla vážně narušena. Islámský terorismus je závažnou hrozbou pro celou Evropu a také pro Českou republiku. Nemůžeme se tvářit, že se to nás, Čechů, netýká. Evropský parlament musí k tomuto činu okamžitě zaujmout stanovisko a podniknout kroky, které povedou ke stabilizaci situace," vyzval lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.