Pražská hygienická stanice zveřejňuje informace o kvalitě vody na sedmi koupalištích na území metropole od 30. května každý druhý týden až do závěru letní sezony 1. září na webu. V podstatě od začátku se kvůli sinicím nesmí koupat v Šeberáku, což není zas takové překvapení - loni panovala velmi podobná situace.

Problémy s bakteriemi ve vodě mají delší dobu rovněž v Hostivaři. Na tamní přehradě je nyní podle hygieniků zhoršená jakost vody právě kvůli sinicím, byť oproti minulým testům je znát mírný posun k lepšímu. Hodnocení stupněm tři totiž znamená, že ve vodě se sice dá koupat, ale citliví lidé si musí dát pozor na vyrážku či další obtíže.

Hygienici uporzoňují, že někdy mohou toxiny produkované sinicemi způsobit akutní otravu, která se projevuje střevními a žaludečními problémy a bolestí hlavy, v extrémních případech může dojít k trvalým poškozením jater.

Naopak za vodu nevhodnou byla označena ta, která stojí v rybníku Motol. I když za posledních sedm let byl motolský rybník hodnocen nejhůře druhým stupněm, nyní klesl kvůli přemnoženým sinicím na stupnici od jedné do pěti až na čtyřku. Koupaliště Džbán dostalo dvojku, protože na hladině je znát zakalení a Pražané při letních radovánkách musí počítat se sníženou průhledností.

Bez problému zůstává voda v nedávno otevřeném biotopu Lhotka i v nádrži v Divoké Šárce. Jedničkou se může pyšnit rovněž koupaliště s přírodním čištěním vody v Radotíně, byť tam provedli hygienici poslední měření už na konci července. Lidé by podle nich měli pamatovat na to, že ačkoliv plavou v dobré vodě, po koupání by se měli důkladně osprchovat pitnou vodou.