Demonstraci proti přítomnosti vojsk USA v České republice organizuje od 15:00 v horní části Václavského náměstí pražské sdružení KSČM, iniciativa Ne základnám, Hnutí za přímou demokracii, hnutí Stop církevním restitucím a další uskupení. Očekávají, že odsoudit přesun zhruba 520 amerických vojáků a 120 armádních vozidel přes Česko přijde na 5 tisíc lidí.

Cílem není střet

Krátce před tímto protestem se před Národním muzeem plánují setkat i jeho odpůrci, kteří chtějí vyjádřit nesouhlas s postoji komunistů. Proti kritikům konvoje chtějí od 16:00 manifestovat také občanské iniciativy na náměstí Míru.

„Naším cílem není vyvolávat přímý střet. Domníváme se ale, že je správné, aby v ulicích nebyli pouze oni," vysvětlil jeden z organizátorů Pavel Šafr. Na akci prý chtějí vyzvat vládu, aby vyslala jasný vzkaz, že se Česko hlásí ke svým spojencům.

Na 17:00 pak do dolní části Václavského náměstí svolala pochod proti „americkým okupantům" konzervativní Národní demokracie. Jeho organizátoři chtějí přes Národní třídu a Karlův most dojít na Malou Stranu před velvyslanectví Spojených států a předat tam protestní nótu.

Američtí vojáci se vrací z vojenského cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Do Česka přijedou v neděli z Polska ve třech konvojích, které se v pondělí spojí v Praze. Českou republiku upustí ve středu.