Protestující se na náměstí sešli ve 14:00, dorazili s desítkami palestinských vlajek a transparenty s hesly jako "Free Palestine", "Zastavte izraelskou okupaci" nebo "Česko se podílí na genocidě". Při proslovech skandovali hesla, mimo jiné i "From the River to the Sea Palestine will be free" (Od řeky k moři Palestina bude svobodná). Kvůli tomu magistrát dříve jednu z propalestinských akcí zakázal. Organizátoři se poté obrátili na soud, který podle jejich sobotního prohlášení rozhodl v jejich prospěch. Podle Městského soudu v Praze může mít heslo více významů, uvedl v prosinci server Česká justice, který o zrušení zákazu demonstrace informoval.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Na akci promluvila řada řečníků, mimo jiné ji prostřednictvím dopisu podpořila i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Řečníci upozorňovali na utrpení civilistů v Pásmu Gazy, které v reakci na teroristické útoky hnutí Hamás ze 7. října loňského roku čelí útoku ze strany Izraele. Postup Izraele je podle nich genocida a je součástí dlouhodobé represivní politiky izraelských vlád vůči Palestině.

Namísto deklarované prevence budoucích teroristických důvodů podle řečníků útoky Izraele naopak povedou k dalšímu násilí a je nutné je okamžitě ukončit a jednat o spravedlivém státním uspořádání, které bude respektovat lidská práva všech. Řečníci kritizovali také postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla, který tento týden uskutečnil oficiální státní návštěvu Izraele.

Soud. Ilustrační snímek.
Soud začne projednávat případ ženy, která podle obžaloby chtěla zabít expřítele

Po úvodních proslovech se po 15:00 účastníci shromáždění vydali za nepřetržitého skandování propalestinských hesel pochodem z náměstí Míru ulicemi Anglická, Žitná a Štěpánská na Václavské náměstí, kde následovaly další proslovy. Poté protestující pokračovali dále na náměstí Republiky a Staroměstské náměstí. Pochod doprovázely desítky policistů a policejní auta, která odkláněla dopravu.

Ozbrojenci Hamásu 7. října zaútočili na Izrael a podle izraelských úřadů zabili 1200 lidí a více než 200 dalších unesli. Izrael následně zahájil bombardování a pozemní útoky v palestinském Pásmu Gazy. Při izraelských útocích podle údajů palestinských úřadů spravovaných Hamásem, které nelze nezávisle ověřit, zemřelo asi 25.000 lidí.