Zmíněné strany věří, že nové vedení Prahy oznámí na zastupitelstvu 16. února. „Postoupili jsme do úplně nové úrovně jednání. Jsem přesvědčen, že se zbývající otázky vyřeší. Piráti s námi začali jednat jako solidní partner,“ uvedl po jednání kandidát na nového primátora Bohuslav Svoboda (SPOLU).

Podle pražských Pirátů je ale pozitivní nálada předčasná. „Krotil bych nadšení. Vyjednávání neskončila, ladit budeme celou řadu podrobností. Harmonogram 16. února není nereálný, ale je ambiciózní,“ uvedl Zdeněk Hřib (Piráti).

Budova Magistrátu hlavního města Prahy na Mariánském náměstí.
Povolební vyjednávání: Praha by mohla mít nové vedení v polovině února

Zástupci STAN uvedli, že už „probleskávají“ budoucí projekty a v jednání se cítí dobře.

Rada bez Prahy sobě

Podle předsedkyně Výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí Jany Komrskové (Piráti) strana dlouhodobě vnímá, že SPOLU a nyní už i STAN preferují koalici bez Prahy Sobě. Proto se Pirátská strana usnesla o vystoupení z aliance. Není ale vyloučeno, že její zástupci dostanou zastoupení v některých výborech.

Vítězná koalice SPOLU oznámila, že je připravená ladit koaliční smlouvu. Piráti ale zdůraznili, že veškeré kroky musí schválit pražské fórum strany. Klíčová jednání by měla přijít ještě v tomto týdnu.

Na jednání se podle zúčastněných zatím neřešily žádné personální otázky. „Budeme přicházet s kvalitními kandidáty,“ slíbil zastupitel Zdeněk Zajíček (ODS).

Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, které uplynuly od komunálních voleb. Volby v Praze vyhrálo SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO a Piráty.