Jen za první den přitom úřad registroval 800 žádostí. „Na 400 značek už odešlo do výroby během úterka a o vydání dalších 183 bylo rozhodnuto během dnešního dopoledne," uvedl ve středu mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Na rozhodnutí o vydání značky mají úředníci třicetidenní lhůtu, ta se ale může ještě prodloužit v případech, kdy bude existovat pochybnost o přípustnosti alfanumerického složení, uvedl Hofman. Značky by pak měly být vyrobeny do 15 dnů od vydání rozhodnutí.

Mezi nejpopulárnější texty značek na přání patří podle ministerstva dopravy křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady jako například 11111111, 22222222, atd. Výjimkou podle Neusara nejsou ani zdrobněliny, lidé si nechali registrovat například značky „Dr0bek01" nebo „Kuzlatk0".

Žádosti provázejí omezení

Při žádosti platí některá omezení. Lidé si nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova nebo slova, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si podle ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie. Cena jedné tabulky činí 5000 korun a tento správní poplatek patří obci, ve které byla značka registrována.

Každá vyžádaná značka je nepřenositelná a nebude možné je prodat další osobě, uvedlo dále ministerstvo dopravy. Zároveň varovalo před tím, že v případě ztráty nebo odcizení nebude možné vydat stejnou značku s identickým textem.

Tím se má zabránit situaci, kdy by byly stejnou tabulkou vybavena dvě vozidla. Platí ale, že se značka váže na majitele, a nikoliv na auto. Její vlastník ji tak může opětovně použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo.

Čtěte také: Pro státní poznávací značku na přání si přišel i Hellboy