Jakmile se kolem půl šesté spustil v Praze déšť a zatáhla se obloha, valila se voda stejně rychle jako twitterové příspěvky pražského hasičského záchranného sboru.

"Do 18:50 hodiny jsme zasahovali u 49 případů spojených s deštěm a silným větrem," napsal mluvčí Martin Kavka naposledy. Později dodal, že se situace uklidňuje a že jeho kolegové "zasahují s ohledem na důležitost případu nebo s ohledem na bezprostředním ohrožení života či majetku".

Už od začátku řádění bouřky hasiči zasahovali hlavně kvůli zatopeným sklepům, lagun na silnici nebo u vyvrácených stromů. Největší komplikace hlásila Praha 5. 

Do jednoho ze smíchovských multikin natekla voda z okolní komunikace. Lagunu museli odstranit hasiči rovněž ze Zlíchovského tunelu. V Anežském klášteře odčerpávaly další jednotky zhruba 40 centimetrů vody. 

"Pod Karlovým mostem se schovali lidé na šlapadlech. Hasiči jim pomáhají dostat se na břeh pomocí člunu," informoval Kavka o jednom z případů zhruba v půl sedmé. Po několika minutách Kavka dodal: "Lidé jsou ze šlapadel odvezeni do bezpečí."

Žena utonula při hledání kešek

Bouřky, které dorazily po prosluněném dni docela náhle, překvapily Pražany užívající si sobotu u Vltavy. Na náplavce u Palackého mostu šli do akce do konce potápěči pražských hasičů. "Vyhledávají případné osoby, které se zde pohybovaly u výtoku z kanálů," vysvětlil mluvčí Kavka.

Později se ukázalo, že mladá žena, jejíž tělo se našlo u Jiráskova mostu, utonula zřejmě poté, co ji při hledání takzvaných kešek v kanalizačním kanále spláchla přívalová vlna. Dalšího příznivce "geocachingu" policisté hledají.

Podle svědků se pohybovali u Motolského potoka ústícího v těchto místech do řeky. Další dva jejich kolegy odvezli záchranáři do motolské nemocnice.

Průtrž mračen pochopitelně ovlivnila také městskou hromadnou dopravu. Na Smíchově nejezdily tramvaje, problémy byly také na trati mezi Újezdem a zastávkou Hellichova, vozy se na kolejích musely prodírat proudy vody. Autobusy linky 116 mezi Dejvickou a Nebušicemi zase zastavil spadlý strom na silnici.

Podle meteorologů na stanici Praha-Střešovice spadlo za půl hodiny 43 milimetrů srážek. "Bouřková činnost nad Prahou bude pokračovat a i v ostatních částech Prahy se mohou vyskytnout intenzivní srážky," dodali v aktuální výstraze. Také po sedmé znějí v metropoli hromy a temnou oblohu občas rozčísne blesk.

Poněkud mokrá byla také rozlučka fotbalisty Tomáše Rosického na sparťanské Letné. Organizátoři exhibičního zápasu plného českých i světových hvězd museli o hodinu posunout začátek.