Do pondělního večera bylo na magistrátu zaregistrováno 13 stran. Dnes k nim přibylo osm dalších, například Strana zelených, Česká pirátská strana, LEV 21 – Národní socialisté nebo Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

TOP 09 v Praze povede stranický šéf Karel Schwarzenberg, ODS bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, ČSSD odborářský předák Jaroslav Zavadil. Lidovci v hlavním městě do voleb vyšlou bývaléhoředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana, Strana zelených svého předsedu Ondřeje Lišku a komunisté Martu Semelovou. Ano 2011 bude mít v čele svého zakladatele Andreje Babiše.

Zatím není zcela jasné, kdo povede do voleb Stranu práv občanů – zemanovci. Zatímco krajská konference zvolila lobbistu Miroslava Šloufa, předsednictvo strany ho vyškrtlo a dosadilo do čela ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka. Zástupci pražské SPOZ dnes vedení strany vyzvalo, aby schválilo kandidátku v původním návrhu. Šlouf by z ní v takovém případě odstoupil. Zástupci vedení strany požadavek pražských kolegůnekomentovali.

Magistrát nyní jednotlivé kandidátky posoudí, zda splňují veškeré náležitosti. Termín na to má do konce září. Pokud by některá ze stran nesplnila všechny zákonem požadované náležitosti, nebude k volbám připuštěna.

Před třemi lety se hlásilo 22 stran

Do sněmovních voleb v roce 2010 se přihlásilo 22 stran, SPR-RSČ ale neuhradila poplatek nutný k registraci a volebního klání se tak nemohla zúčastnit.

Volby tehdy v hlavním městě vyhrála TOP 09 s 27,27 procenty hlasů před ODS, která dostala 24,79 voličských hlasů. Obě strany ale získaly shodně po osmi mandátech. Na třetím místě skončila sociální demokracie s 15,17 procenty a se čtyřmi poslaneckými křesly. Do Sněmovny se v hlavním městě dostaly také Věci veřejné (tři poslanci) a KSČM se dvěma poslanci. Praha má v současnosti ve Sněmovně 25 poslanců.

V roce 2010 kandidovalo deset stran, které se letos voleb v metropoli účastnit nebudou. Část členů Věcí veřejných ale podpořila Okamurův Úsvit a Suverenita – blok J. Bobošíkové, strana zdravého rozumu je součástí volebního bloku Hlavu vzhůru. Do voleb letos dále nejdou Česká strana národně sociální, Humanistická strana, Konzervativní strana, Klíčové hnutí, Stop, Evropský střed a SPR-RSČ.