V pražském Klementinu v Praze odpoledne naměřili 18 stupňů Celsia, padl tak teplotní rekord z roku 1948, kdy tam teploměr ukázal 16,9 stupně. ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) s tím, že se měřilo ve 14:00 a teplota během odpoledne ještě může o pár desetin stupňů vystoupat. Klementinum je nejstarší česká stanice, teploty se zde měří od roku 1752.

Vysoké teploty i na Moravě

Nezvykle teplo dnes je i na jiných místech republiky, například stanice v Brně-Tuřanech hlásí aktuálně 19,2 stupně, v Ostravě-Mošnově naměřili 17,5 stupně Celsia. Dlouhodobý klementinský průměr pro dnešní den je přitom jen 6,6 stupně.

Začátek letošního listopadu je nadprůměrně teplý, teplotní rekordy byly tento týden překonány už na několika místech ČR. První listopadový den třeba v Ostravě-Mošnově vystoupala rtuť teploměru na 19,5 stupně, teploty se zde přitom měří od roku 1959. Ve čtvrtek byl zase v Pardubicích o 0,2 stupně překonán 85 let starý rekord, naměřili tam 17,4 stupně.

Podle předpovědi by se však mělo do neděle ochladit až o deset stupňů, nejvyšší denní teploty se budou příští týden pohybovat mezi osmi až deseti stupni.