Semínkovna je služba, která funguje na stejném principu jako knihovna. Zájemci si vypůjčí balíček vybraných semínek, zasadí, vypěstují a na konci sezony po sklizni opět část svých získaných semen vrátí. Nemusí tak kupovat dnes běžná hybridní osiva.
Iniciátorka projektu Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej… Klára Hrdá se s myšlenkou sdílení osiva setkala ve Francii. V České republice funguje v současné době osm semínkoven, z toho dvě v Praze. A vznikají další.
Půjčit si osivo, zasadit, sklidit a vrátit. Takový je princip nově vznikajících semínkoven. Jedna taková byla včera otevřena v Praze. Zájemci ji mohou dvakrát týdně navštívit v knihovně České botanické společnosti v Benátské ulici. Semenaření je podle propagátorů ekonomicky výhodné, ekologické a svobodné.
„Sdílení osiva je myšlenka, kterou známe už od pravěku, kdy byl člověk na semenaření a na osivu závislý. Šlo o otázku přežití. Tlakem semenářských firem a moderního života, který je strašně rychlý, jsme si odvykli semenařit. Mnohé staré odrůdy mizí ze zahrad. Umírají s lidmi, kteří ještě dnes semenaří," představila semenaření během slavnostního zahájení nové semínkovny autorka projektu Semínkovna, sázej, sklízej, sdílej… Klára Hrdá.
To, co bylo podle Kláry Hrdé a dalších zastánců semínkaření dříve běžné, se dnes kvůli komerční distribuci semen vytrácí. Běžně prodávaná osiva jsou hybridní, byla vypěstována v umělých podmínkách a většinou nejsou přizpůsobena na konkrétní místní podmínky. „Semenářské firmy toho využívají a spolu s osivy nabízejí různé postřiky, které nejsou ekologicky vhodné pro naši přírodu ani pro naše zdraví," uvedla Klára Hrdá.
Pozor na spýlení a hnojení
Jedním z hlavních cílů semínkovny je právě podpora ekologického způsobu pěstování rostlin. Každý, kdo si v knihovně České botanické společnosti vypůjčí sáček se semínky, musí dodržovat určitá pravidla. Ta mají sloužit k tomu, aby i další zájemci získávali kvalitní osivo. Všechna semena se vrací opět v papírovém sáčku a měla by nést označení odrůdy a také rok sklizně. Uživatelé by se k rostlinám během pěstění měli navíc chovat ekologicky šetrně a nepoužívat chemická hnojiva. Sdílet by se neměla osiva hybridní, označená jako F1.
Kromě hnojení by měl člověk během pěstování dávat pozor na spýlení rostlin. U samosprašných rostlin by neměl nastat problém. Uživatelé by ovšem měli dodržovat pravidla u rostlin cizosprašných.
„Pro začátečníky je vhodné pěstovat jednu odrůdu fazolí, jednu odrůdu hrachu, nebo je střídat ob rok. Semínka mají určitou dobu klíčivost a nemusíte je semenařit každý rok," popsala jednoduchý návod pro začátečníky Klára Hrdá s tím, že do budoucna plánuje připravit v rámci své iniciativy také semináře týkající se semenaření. V současnosti se mohou zájemci obrátit na literaturu, či ostatní semenáře.
Svobodně, ekologicky a ekonomicky
Jedním takovým je patnáctiletý nadšený zahradník Jan Novotný, který se včerejšího slavnostního otevření pražské semínkovny rovněž zúčastnil. A jeho znalosti nejsou pouze teoretické. Sám nejenom semenaří, ale také provozuje vlastní semínkovnu ve Farské zahradě v Libenicích.
Kromě zachování starých, mizejících odrůd vyzdvihl Jan Novotný další důvody, proč v dnešní době semenařit. Jak uvedl, semenaření je levné, neboť člověk nemusí za osivo platit a nemusí jej ani dohnojovat chemickými prostředky, jak je to běžné u mořených hnojiv z obchodů. „Při semenaření se něco naučíme a navíc něco hodnotného vzniká," dodal mladý pěstitel.
Myšlenka volného sdílení osiv pochází z Francie, kde před dvěma lety založil Sébastien Wittevert neziskovou společnost Graines de Troc. Od té doby v zemi vznikají takzvané granotéky, neboli semínkovny.
V České republice jich v současnosti funguje osm. V srpnu byla otevřena první pražská semínkovna inspirovaná iniciativou Kláry Hrdé v Našem Baru. „Hlásí se další lidé z různých měst české republiky, kteří by se chtěli na projektu podílet," uvedla s potěšením Klára Hrdá.
Semínkovna v Benátské uliciZájemci o nekomerční osivo mohou navštívit semínkovnu v knihovně České botanické společnosti na adrese Benátská 2, Praha 2. Otevřeno je dvakrát v týdnu, a to v pondělí od 11 do 17 a ve čtvrtek od 9 do 15 hodin.