Prodejna u metra Hradčanská také slouží jako školicí centrum pro zájemce, kteří by si rádi založili podobný obchod.

První prodejna iniciativy Bezobalu na pražských Vinohradech nabízí jen suché a sypké zboží jako mouku, koření a luštěniny. Nová prodejna nabízí podle serveru ihned.cz také čerstvé potraviny jako pečivo, ovoce a zeleninu, ale i drogerii nebo kosmetiku. Podle ředitele iniciativy Petra Hanzela by se v budoucnu v sortimentu mohlo objevit i krmivo pro zvířata.

Společnost na svém facebookovém profilu uvedla, že při včerejším slavnostním otevření prodejny "absolvovali dvanáct rozhovorů, naservírovali nespočet porcí ochutnávek a zodpověděli řadu zvídavých dotazů". Večer pak iniciativa na Facebooku vysílala živý stream z události.

Do obchodu si zákazníci přinesou své vlastní dózy nebo pytlíky, do kterých jim prodavači odsypou či nalijí požadované množství zboží. Lidé tak šetří životní prostředí, ale i své peníze, které by jinak vydali za obaly.

„V bezobalovém obchodě nejsou značky. Prodavačům dáváme důvěru, že pro vás seženou ty nejkvalitnější potraviny a šetříte tak čas, který byste jinak strávili jejich vybíráním v supermarketu,“ objasňuje pro ihned.cz Hanzel.

Otevření nové prodejny umožnila crowdfundingová sbírka na portálu HitHit, ve které se vybralo skoro 1,2 milionu korun. „Nová pobočka vznikla i díky podpoře téměř dvou tisíc fanoušků, kteří nám přispěli ve sbírce, jež se stala čtvrtou nejúspěšnější v historii českého portálu HitHit,“ dodal Hanzel.

Nová pobočka na adrese Pod Kaštany 5 bude sloužit i jako školicí středisko pro další zájemce, kteří by si chtěli otevřít své vlastní prodejny bez obalů.

Od roku 2014, kdy v Praze vznikl první obchod tohoto typu, se na jeho zakladatele obrátilo už více než 200 lidí s podobným cílem. Iniciativa Petra Hanzela na školení získala podporu ministerstva životního prostředí.