Náhoda svedla dohromady potomky několika slavných generálů. Marta Šenkapounová nečekané setkání komentovala: „Při odhalování plakety na domě, kde Moravcovi žili do března 1939, se stalo něco neuvěřitelného. Jeden z nájemníků šel domů a ptal se, co se děje. Dali jsme se do řeči a on to byl prasynovec generála Josefa Balabána.“ 

Josef Balabán byl legionář, československý voják, příslušník odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové. „Ani sousedé, kteří nám s instalací plakety pomáhali netušili, že žijí v jednom domě s potomkem hrdiny,“ dodala Marta Šenkapounová.

Anita Moravec Gard na návštěvě u Oldřicha Skaláka.
Vnučka brigádního generála Františka Moravce navštívila Oldřicha Skaláka

Po odhalení pamětní desky akce pokračovala položením květin v nedaleké Verdunské ulici, kde žil generál Josef Bílý. Právě prasynovec Karel Bergl se zasloužil o jeho rehabilitaci, která byla završena loňským vyznamenáním in memoriam z rukou prezidenta republiky.

Josef Bílý byl předválečný zemský velitel armády v Čechách a poté velitel ilegální protinacistické organizace Obrana národa. Jako první byl popraven po Heydrichově nástupu do funkce říšského protektora. A právě jeho smrt byla pro generála Moravce tou poslední „kapkou“ k zorganizování atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha.

Jaroslav Skopal navštívil Čáslav.
Čáslavan roku 2018 Jaroslav Skopal se vrátil do Čáslavi

Odhalení pamětní desky armádnímu generálovi Františku Moravcovi se konalo při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, v čele s Moravcem do Velké Británie. Zachránili tak těsně před nadcházející německou okupací seznam agentů v Německu a další tajné dokumenty. Také tyto dokumenty v Anglii posloužily k naplánování akce Antropoid, na jejímž konci byl zabitý Reinhard Heydrich.

Moravcova praneteř Marta Šenkapounová, která se podílela na zorganizování této vzpomínkové akce spokojeně prohlásila: „Vše se podařilo a těší mě, že vznikla fotografie, na které jsem zároveň s vnučkou generála Františka Moravce, prasynovcem generála Josefa Balabána a prasynovcem generála Josefa Bílého.“

Anita Moravec Gard na návštěvě v Čáslavi.
Vnučka generála Moravce navštívila čáslavský kostel a synagogu