Po jejím dopadení ji nacisté deportovali do koncentračního tábora Mathausen, kde zemřela 24. října. Instalaci od Lukáše Wagnera umístili v objektu Základní škola Bohumila Hrabala v Libni, kam dívka chodila.

Dílo se skládá z mnoha obručí, mezi kterými jsou nataženy dráty, takže každá zvlášť připomíná cyklistická kola. Spolu jsou spojeny tak, aby vytvářely kouli. Na vrcholu sedí železný obrys dívky s rukou nataženou k nebesům. Na nádvoří bude i s hracími prvky natrvalo. Celý projekt včetně hracích prvků pro děti vyšel na dva miliony korun.

"Dílo představuje kontrast mezi statečností čtrnáctileté dívky a zrůdným násilím německých fašistů," uvedl uvedl starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Oficiální odhalení se uskutečnilo v rámci Libeňských slavností. Jejich součástí se staly i Libeňské slavnosti Libeňském zámečku s hudebními či tanečními vystoupení nebo ukázkami tradičních řemesel. V rámci slavnostní akce vystoupilo Foestrovo komorní pěvecké sdružení a děti ze školy Na Korábě.

Praha 8 si letos připomněla 80. výročí atentátu československých parašutistů na Heydricha 27. května rekonstrukcí útoku. Uskutečnila se v zatáčce u Památníku Anthropoid v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde se také konal vzpomínkový akt a slavnostní přehlídka vojáků a civilistů v dobovém oblečení a historické vojenské techniky. Součástí akce byla také premiéra filmu režiséra Olivera Maliny-Morgensterna Příběhy vlastenců.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Nelítostnému nacistovi a spoluautorovi takzvaného konečného řešení židovské otázky Heydrichovi se osudnou stala silnice pod Vychovatelnou v Libni, kudy téměř každý den projížděl. Heydrich útok přežil, ale nečistoty zanesené do ran vedly k sepsi. Zemřel o pár dní později 4. června 1942. Nacisté v odvetě vyhladili obce Lidice a Ležáky a popravili mnoho odbojářů a lidí, kteří jim pomáhali. Kubiš s Gabčíkem a dalšími spolubojovníky zemřeli 18. června po boji, když se odmítli vzdát a opustit vyzrazený úkryt v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Praze.