Metropoli o víkendu postihne velká voda. Dostane se ale jen na území Holešovic a pouze „v cvičném režimu“.

Co se bude dít? Na levém břehu Vltavy mezi Stromovkou a Libní se uskuteční velké protipovodňové cvičení. Zúčastní se ho asi čtyři stovky lidí, kteří budou fungovat tak, jako kdyby Prahu zasáhla pětisetletá voda.

„Naposledy jsme cvičili před šesti lety. Musíme si cvičení zopakovat, abychom věděli, jak to zvládáme,“ sdělil Petr Beran, šéf odboru krizového řízení pražského magistrátu.

Cílem cvičení je prověřit, zda jsou mobilní protipovodňové hráze v pořádku. V minulých letech totiž na území Holešovic a Libně vyrostla nová zástavba, která mohla poškodit základy, na nichž se protipovodňové zábrany staví.

Co bude cvičení znamenat pro Pražany? Především omezení provozu městské hromadné dopravy.

Od 5.10 hodin do 18 hodin bude vyloučena tramvajová doprava v úseku od křižovatky ulic Na Zátorách a Partyzánská po křižovatku Trojské se Zenklovou ulicí. Tramvajové linky 14 a 17 budou odkloněny, v úseku bude zavedena náhradní autobusová doprava X14.

Jak bude cvičení vypadat?

Správa služeb hlavního města v ranních hodinách v sobotu dopraví na „zatopený“ úsek zhruba 190 tun mobilního hrazení, které bude uskladněno ve 32 kontejnerech. Do Stromovky je přiveze celkem 11 kamionů. Hlavní město chce tentokrát vyzkoušet i vězeňskou službu. „Budou v roli pozorovatelů. Máme totiž v úmyslu najmout vězně pro stavbu hrází, kdyby skutečně Praze hrozila povodeň,“ zmínil Beran záměr hlavního města.

O víkendu ale hráze postaví především hasiči a záloha armády.

Cvičení vychází z předpokladu, že by Praha musela řešit povodňovou situaci ve chvíli, kdy by se očekával na Vltavě 3. stupeň povodňové aktivity.

„Cvičení považuji za velmi důležité. Protipovodňová opatření připravená pro tuto rozvojovou oblast, která v poslední době ožila novou výstavbou, je třeba v praxi vyzkoušet. A především se ujistit, že i obyvatelé v nově zastavěných lokalitách na území Městské části Praha 7 jsou proti případné povodni chráněni,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda. Podle něj bude cvičení trvat do sobotního odpoledne a po 15. hodině by mohla některá místa být postupně uvolňována pro dopravu.

Čtěte také: Jak se brání metropole před povodní?

Fotogalerii z protipovodňového cvičení na Rokytce najdete ZDE