Institut plánování a rozvoje (IPR) totiž podal návrh na změnu normy, která prostorové vztahy mezi sítěmi ve městě upravuje. „Někteří správci sítí jsou přesvědčeni, že stromy mohou být vysazovány pouze tam, kde zbude místo,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Návrh má velkou šanci na přijetí. Na jeho přípravě se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj a životní prostředí, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Svaz měst a obcí.

Město se rozkopávat nebude

Stromy se stanou prioritou u nových projektů, ale i při rekonstrukci stávajících ulic a náměstí. „Určitě se však kvůli tomu nebude rozkopávat celé město,“ ujistil mluvčí IPR Marek Vácha. I tak ale nebude jednoduché stromy do ulic dostat. Na mnoha místech jim budou muset ustoupit parkovací místa.

Aby se stromy ve znečištěném centru Prahy dožily co nejvyššího věku, je zapotřebí speciální technologie. Například při rekonstrukcích Budečské ulice a Čelakovského sadů činily náklady na jeden strom sto tisíc a více korun.

Výsadba nových stromů byla jedním z předvolebních taháků primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který jich Pražanům slíbil rovný milion. Jen v minulém roce jich bylo nově vysázeno 350 tisíc, polovinu ale tvořila náhrada za vytěžené dřevo, většina je navíc v okolí Prahy.