Až si Josef Brda z Vršovic zapne 25. října televizor, druhý program České televize už na něm nenaladí. „Slyšel jsem, že už bude Dvojka jenom digitální, speciální přijímač si kvůli tomu ale zatím pořizovat nebudu,“ komentuje situaci.
Stejně na tom bude každý, kdo si ještě neobstaral takzvaný set-top box, tedy přijímač digitálního vysílání. V Praze totiž bude 24. října definitivně ukončeno analogové vysílání ČT2. „Dne 30. září ukončí analogový přenos Dvojky vysílač Cukrák, koncem října pak přestane ČT2 vysílat také Žižkov,“ říká vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš.
Podle mluvčí Českých radiokomunikací Marie Fianové se ale obyvatelé Prahy nemusejí bát, že by analogový signál přestali přijímat už na konci září. „Žižkovský vysílač kvalitně pokryje Prahu a blízké okolí,“ uvedla.
Žádné překvapení
Už 10.září byl signál Dvojky převeden do náhradní antény, 24. října pak ukončí analogová ČT2 vysílání definitivně. Ustoupí tak digitálnímu přenosu, který začne vysílat na její frekvenci. Diváky by vypnutí analogové Dvojky nemělo zaskočit – podle Hanuše je informační kampaň, kterou k této události Česká televize spustila, dostatečně rozsáhlá.
„Na změnu upozorňujeme přímo ve vysílání, a to mnoha způsoby: piktogramem, textovou lištou, speciálními spoty, ve zpravodajství i v řadě dalších pořadů. Zprávy o rušení druhého programu se objevily také v dalších médiích,“ vyjmenovává Hanuš.
„Víme o tom, v televizi na to upozorňují,“ potvrzuje jeho slova Marcela Adámková ze Žižkova. „Už se o tom mluví dlouho, skoro se divím, že Dvojka ještě běží,“ přidává se Eva Štrblíková z Prahy 5.
Kdo spěchal, prodělal
Velká část Pražanů si s rušením Dvojky nemusí dělat starosti. Pořídili si totiž v předstihu set-top box. Ti, kteří s nákupem příliš spěchali, však zároveň prodělali – v době svého uvedení na trh stál totiž tento přístroj okolo dva tisíce korun, zatímco dnes jej lze pořídit už od 600 korun. Existují také dražší typy set-top boxů s vymoženostmi navíc – za tři tisíce korun lze pořídit přístroj, který přijímá také signál ze satelitu, a set-top boxy od osmi tisíc korun umějí nahrávat televizní vysílání do vlastní paměti, jak uvedlpracovník infolinky společnosti Datart.
Podle výpovědí prodejců i samotných občanů si už digitální přijímače pořídila velká část Pražanů. „Set-top box už máme, takže si s tím neděláme žádnou hlavu,“ říká Adámková. „Máme dvě televize – na mé set-top box je, na manželově ne. Až se bude chtít dívat na Dvojku, bude muset jít ke mně do pokoje,“ směje se Pavla Svobodová z Prahy 2.
Anténa žižkovského vysílače se postěhuje za necelý měsíc
Nad Žižkovem se šestého října vznese do povětří několikatunový kolos. Masivní anténa žižkovského vysílače totiž bude během takzvané Operace Žižkov odmontována a nahrazena novou.
Pozemní jeřáby nejsou schopny s tak těžkým břemenem manipulovat, anténu ponese na laně dvoumotorový vrtulník Kamov KA-32, který je běžně používán jako nosič raket při válečných operacích a k přenášení těžkých břemen je tedy dobře vybaven.
Akce se připravovala celé měsíce
„Celá akce je nesmírně náročná na koordinaci. Vše se do detailu připravovalo již měsíce dopředu, přesto se náročnost příprav se vstupem do realizační fáze stále zvyšuje. V úvahu musíme vzít také povětrnostní podmínky,“ sdělil Deníku zaměstnanec Českých radiokomunikací. Právě kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám se celá akce může protáhnout až na sedmého října.
Bezpečnostní opatření se dotknou také občanů. Bezprostřední okolí žižkovského vysílače, nad kterým se bude stěhování antény odehrávat, bude znepřístupněno občanům. Žižkovští si však nestěžují.
Rád bych se zašel na stěhování podívat
„Jeden den to přežijeme. Každý přece musí pochopit, že při takhle náročné práci nesmí techniky nikdo rušit. Jen doufám, že bude na vysílač alespoň vidět, rád bych se zašel podívat,“ říká Martin Ptáček, který bydlí v bezprostřední blízkosti vysílače. „Kdyby nám to mělo spadnout na hlavu, byla by to samozřejmě tragédie. Ale nebojím se, že by se něco takového mohlo stát,“ svěřila se Deníku další z obyvatelek Žižkova.
Podle starostky Prahy 3 Mileny Kozumplíkové by měla výměna antény zasáhnout do života Žižkova jen minimálně. „Chceme usnadnit Českým radiokomunikacím práci, zároveň se však snažíme minimalizovat omezení pohybu občanů a dopravy,“ řekla. Počátky operace mohou Žižkovští zaznamenat již v pondělí 15. září. V Mahlerových sadech bude v tu dobu vytvořen první zábor pozemku pro účely uskladnění kabeláže.
REDAKTOŘI DENÍKU