Už v polovině týdne uzavřela také oddělení pro dospělé na Pankráci. Oproti původnímu plánu zůstanou i nadále přístupné pobočky na Chmelnici a na Letné. S jejich provozem pomohou městské části. Městské knihovně, která spravuje celkem 43 poboček, letos v rozpočtu chybí 13 milionů korun. Lidé tak musí počítat se zvýšením poplatků a změnou otevírací doby. 

O uzavření vybraných knihoven rozhodl nejen nedostatek peněz, ale také nevyhovující prostory, v nichž pobočky sídlily. "Mnohé knihovny jsou malé, mají zastaralé vybavení a sociální zařízení, postrádají bezbariérové vchody," řekla mluvčí městské knihovny Lenka Hanzlíková. "Navíc nájemné se rok od roku neúměrně zvyšuje," doplnila. 

S nabídkou pomoci přišla radnice Praha 3, která přislíbila najít pro knihovnu na Chmelnici nové prostory. Ze svého rozpočtu navíc uvolnila 1,2 milionu korun na letošní provoz pobočky. Podle místostarosty Pavla Sladkovského se knihovna těší velkému zájmu čtenářů. "Musíme udělat vše pro to, aby možnost půjčování byla zachována," uvedl. "Pro další roky budeme hledat systémové řešení," doplnil místostarosta. 

Od března se nezavřou ani dveře knihovny na Letné. "Vytipujeme nové nebytové prostory, upravíme je a dáme k dispozici knihovně," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Oproti tomu pro oddělení pro dospělé v knihovně na Pankráci se nový objekt nenašel. "S Prahou 4 se snažíme problém řešit už několik desetiletí. Stále ale bez výsledku," uvedla Hanzlíková. "Je to rozhodnutí knihovny, které nás mrzí, bereme ho na vědomí, ale nic jiného s tím dělat nemůžeme," sdělil za radnici Marek Šplíchal. 

Knihovny zavírají i náklady na provoz

Uzavírání poboček je reakcí nejen na snížený rozpočet, ale i na zvyšující se výdaje spojené s provozem poboček a na zvýšení sazby DPH knih a časopisů. K uzavření byly podle mluvčí vybrány ty pobočky, které výrazně neovlivňují dostupnost knihovnických služeb v Praze. 

Ve všech knihovnách musí čtenáři od března počítat se změnou provozní doby. Nejvytíženější knihovny, kterými je Ústřední knihovna Praha, pobočky Opatov a Smíchov budou nově otevřeny i v pondělí odpoledne. Kvůli tomu se ale zkrátí otevírací časy jiných poboček. 

Roční registrační poplatek ve výši 60 korun zůstane stejný. Zvýší se ale poplatek za pozdní vrácení vypůjčených knih a poplatek za náhradu ztracené nebo poškozené knihy. Úspory se dotknou i nákupu nových knih, časopisů a hudby. Škrtat by se ale nemělo při doplňování fondu dětské a naučné literatury. 

Se sníženým rozpočtem bojovalo loni více než 40 procent knihoven provozovaných obcemi a kraji. Více než třetina jich omezila akviziční činnost, což snížilo atraktivitu fondů a rozsah nabídky služeb.