"Výstava The Human Body Exhibition je nevhodnou vulgarizací lékařské vědy a poznávání lidského těla. Pokládáme ji za nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti," sdělili zástupci pražské organizace strany Libor Galatík a Marián Hošek. Připojili také svou pochybnost o původu těl.

Takové pochybnosti provázejí všechny podobné výstavy. Údajně může jít o těla vězňů, kteří nedali souhlas s tím, jak se s těly nakládá. Pořadatelé dnes zahájené výstavy tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl, která byla darována s plánovaným využitím na výstavách. Všichni dárci prý zemřeli přirozeně a až nebudou exponáty využívány ve výstavách, budou těla zpopelněna.

Exponáty vznikají metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny, a zastavuje tak přirozený proces rozkladu. Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.

Těla ke koupi

Plastinovaná těla si ale zájemci mohou i koupit. Na internetový obchod odkazuje na svém webu právě von Hagens. Člověk zalitý do silikonu vyjde na 69.615 eur (téměř 1,72 milionu korun), hlava na 22.015 eur (542.000 korun). K dostání jsou i končetiny a orgány.

I když pro nákup platí stejné dodací a reklamační podmínky jako pro jiné internetové koupě, podle provozovatele si nabízené "předměty" nemůže obstarat každý. Podmínkou je využití k výzkumu, výuce či diagnostice. Koupit je tak mohou univerzity, nemocnice, školy, muzea, praktičtí lékaři či jiné osoby, které se zabývají výzkumem, stojí na stránkách obchodu.

Bez čestného prohlášení je možné koupit části zvířecích těl. V nabídce jsou z nich i doplňky - špacírka z býčího penisu, náušnice z řezů z býčích varlat či přívěšek na klíče z těla koně. Von Hagens už dřív řekl, že největší zájem je právě o předměty z genitálií. Využít mrtvá zvířata k plastinaci je podle něj lepší než je sníst.

200 exponátů

Na pražském Výstavišti lidé uvidí přibližně 200 exponátů. Jsou v různých pozicích, aby prý přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. Právě to odborníci také kritizovali na minulé výstavě - s těly se podle nich nezachází pietně, jak pořadatelé tvrdí. Tím, že mrtvoly jsou v postoji živých, vsouvají jim autoři výstavy prvek, který v těle zemřelých není.

Výstava potrvá do 10. června, v předprodejích lze zakoupit časovou vstupenku, která stojí stejně jako v pokladně na místě. Základní vstupné stojí ve všední dny 300 korun, o víkendu 350 korun. Senioři, děti, rodiny, školy a postižení mají různé slevy.