„Mnozí developeři mají svoje aktuální rezidenční projekty téměř či zcela vyprodány, nové projekty jsou zaseknuté v povolovacích procesech,” konstatuje Michálek a dodává, že současná situace jen potvrzuje fakt, že Praha je atraktivním místem k bydlení a nový byt je považován za jednu z nejbezpečnějších investic.

Přetrvávající velký zájem o koupi nových bytů ilustrují i ceníky bytových projektů, které se v nabídce objevily doslova před pár dny. Například v projektu Rezidence Vokovice II, jehož výstavba i prodej bytů byly developerskou společností Daramis odstartovány v polovině října, je z celkového počtu 42 bytů aktuálně prodána či předrezervována zhruba polovina jednotek.

A jistě to není způsobeno pouze tím, že se v Praze 6, kde druhá etapa projektu Rezidence Vokovice roste, mnoho rezidenčních projektů nestaví, nebo tu vznikají jen rozsahem menší bytové domy. Podobnou zkušenost má totiž i YIT, developer, realizující na druhém konci Prahy, v Hloubětíně, rozsáhlý rezidenční projekt.

„Dvacátého října jsme dali do prodeje prvních 118 bytů z prvních dvou etap Kemi a Ranua našeho projektu Lappi Hloubětín a ani ne týden poté jsme měli prodáno bezmála 30 procent jednotek,” říká Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Trh láme smutné rekordy

Enormní poptávka po novém bydlení, vedená nejen touhou po vlastní střeše nad hlavou, ale i jistotou uložených peněz, v letošním třetím čtvrtletí srazila pražskou nabídku na historické minimum. Jak uvádí společná analýza trojice developerů Skanska, Trigema a Central Group, zájemci měli na výběr z pouhých 2750 bytů, což představuje zhruba polovinu množství, které bylo na trhu před rokem.

Středověký důl na Hrádku v Kutné Hoře.
Za korunu nebo i zadarmo. Sváteční návštěva muzea kapsu nezatíží

„V poslední době jsme bohužel svědky bezprecedentního propadu nabízených bytů. Nůžky mezi nabídkou a poptávkou jsou rozevřené téměř na maximum, a pokud se neurychlí velmi komplikované povolování, situace může být kritická. Do prodeje se sice dostávají nové projekty, ty však zdaleka nedokážou uspokojit všechny zájemce o vlastnické bydlení. Jistým východiskem z patové situace celého trhu bydlení tak může být snad jen přesun developerů z primárního trhu na trh nájemní,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

A podotýká, že odliv lidí z Prahy do Středočeského kraje situaci neřeší, spíš komplikuje. “Je třeba, aby se metropole zahušťovala, rostla do výšky, stávající brownfieldy se proměňovaly v rezidenční lokality. Lidé, kteří si místo bytu v Praze pořídí bydlení za její hranicí, se stejně do metropole dennodenně vracejí za prací,” upozorňuje Soural.

Meta s číslem 160 000

Vysoká poptávka a nízká nabídka navíc nadále urychlovala růst prodejních cen - ty v září v průměru atakovaly hranici 127 tisíc korun za metr čtvereční. V nejbližších týdnech a měsících lze však očekávat jejich další růst. Ceny metru čtverečního v projektech nově uváděných na pražský trh mají podle Marcela Sourala namířeno k další metě - té s číslem 160 tisíc korun.

„Od roku 2015 vzrostly ceny nových bytů v Praze již více než dvojnásobně. V posledním roce se na tom podílí prudké zdražování stavebních prací a materiálů, hlavním viníkem růstu cen bytů je ale dlouhodobě nedostatečná výstavba vlivem pomalých povolovacích procesů. Nová vláda a poslanecká sněmovna by proto měly dělat vše pro to, aby se nová výstavba konečně ve větším odblokovala. Bez toho se totiž situace bude nadále jen zhoršovat,“ konstatuje Dušan Kunovský, zakladatel a šéf developerské společnosti Central Group.