Důvodem je větší dosažitelnost této doplňkové služby díky tomu mohou majitelé psů v ulicích Prahy 8 využívat dvojnásobné množství pytlíků. Majitelé psů mohou v ulicích Prahy 8 využívat dvojnásobné množství pytlíků na exkrementy. Radnice osmého obvodu se rozhodla, že ve stojanech na sáčky budou mikrotenové, které nahradí původní papírové. Důvodem je lepší dosažitelnost této doplňkové služby, mikrotenových pytlíků se do stojanu vejde dvakrát tolik. I tyto sáčky lze samozřejmě vyhodit do jakéhokoli odpadkového koše, nikoli určeného pouze na psí exkrementy.

Jedná se o ekonomičtější řešení

„Pro tento krok jsme se rozhodli z racionálních důvodů. Jednak se jedná o ekonomičtější řešení, ale především nám umožňuje zdvojnásobit kapacitu jednotlivých stojanů. Méně by se tak našim obyvatelům mělo stávat, že přijdou k prázdnému stojanu. Připomínám, že námi poskytované sáčky na psí exkrementy jsou pouze náhradním řešením pro případ, kdy si s sebou majitel zapomene vzít vlastní prostředek pro úklid," uvedl starosta Prahy 8 Jiří Janků. Podle něj by lidé na přítomnost sáčků ve stojanech neměli spoléhat, jelikož se jedná o doplňkovou službu, která nemá ambice poskytovat plný servis. „Pokud bychom ho měli zajišťovat, poplatky ze psa by se musely výrazně zvýšit, což nechceme," sdělil starosta.

Do stojanu se vejde 25 papírových sáčků. Při spotřebě dvou až tří denně na jednoho psa stačilo jen zhruba deset majitelů psů, kteří využívají pouze městskou částí poskytnuté sáčky, aby nevystačilo na ostatní. Při stejných nákladech lze do stojanu nově umístit padesát polyethylenových sáčků, což znamená, že tato pomocná služba obslouží dvojnásobný počet uživatelů.

V osmém pražském obvodu je umístěno 219 stojanů, evidovaných psů je zhruba 5500. Příjem MČ Praha 8 z poplatků za psa loni činil přibližně 3,3 milionu korun. Náklady spojené s likvidací psích exkrementů dosáhly 6,1 milionu, z toho provoz systému košů přišel městskou část na skoro polovinu.