V novém klubu by mělo být sedm vyloučených členů TOP 09 včetně starosty Miroslava Zeleného. Dále pět zastupitelů, kteří tento týden odešli ze sociální demokracie. V jejich čele by měl být Michal Šesták, bývalý zástupce exstarosty Milana Jančíka (ODS), který je spojován s některými podezřelými transakcemi. Do klubu vstoupili i tři nezávislí zastupitelé, kteří už dříve opustili řady občanských demokratů. Z klubu VV přestoupil k novému uskupení radní Marek Kukrle, který zároveň vystoupil z VV. Dnes odpoledne vstoupili do klubu UNP ještě dva zastupitelé, kteří opustili klub VV, sdělil zástupce starosty Jiří Vejmelka (VV).

Předsedou nového klubu byl podle informací ČTK zvolen zástupce starosty Jaroslav Nedvěd (dříve ČSSD). Ten mimo jiné zodpovídá za kontroverzní obří květináče, které před časem vyvolaly silný nesouhlas místních obyvatel. Podle mluvčí Kratochvílové se bude nový klub mediálně prezentovat po neděli.

Opozice: Je to slepenec pravice a levice

Opozice hodnotí nové uskupení jako účelové. „Je to slepenec pravice a levice. Těch, kteří buď neuspěli, nebo nebudou na kandidátce v příštích komunálních volbách, nebo byli vyloučeni," řekl předseda SZ v Praze 5 Lukáš Budín. Pátá městská část je podle něj specifická v tom, že kromě Zelených a komunistů se zde postupně rozpadly všechny kluby. „Vznikla tak skupina lidí, co neměla zázemí v jednotící straně. Tak se spojili, aby mohli možná dovládnout, možná kandidovat v nových volbách," podotkl Budín.

Podle předběžné dohody budou koalici na radnici Prahy 5 tvořit nový klub UNP (16 členů), klub ČSSD (čtyři členové) a klub VV (pět členů), sdělil zástupce starosty Jiří Vejmelka (VV). „V podstatě stejní zastupitelé jako dříve," dodal. Měnit by se nemělo ani složení rady.

Koalice se v Praze 5 rozpadla koncem loňského roku, když se rozkmotřili zástupci TOP 09 a část z nich podpořila odvolání vlastního starosty Radka Klímy. Ve vedení radnice zůstala ČSSD, VV a několik zastupitelů zvolených za TOP 09, které ale jejich vlastní strana kvůli odvolání Klímy vyloučila.