Na svémúterním zasedání odvolalo zastupitelstvo Prahy 1 místostarostu Karla Koželuha (TOP 09). De facto se tak rozpadla koalice, která vznikla po posledních komunálních volbách z ODS, SNK-ED a ČSSD.

Návrh vyšel překvapivě z klubu ODS, se kterou byla SNK-ED, za kterou Koželuh kandidoval, v koalici. Koželuh ale nedávno z SNK-ED vystoupil poté, co strana začala jednat o podpoře s opoziční stranou Věci veřejné. Společně s radním Votočkem přešli do TOP 09.

Pravý důvod odvolání?

To je také podle Koželuha pravý důvod návrhu na jeho odvolání, i když ten oficiální mluví o opakovaném nevyhovujícím postupu Koželuha při některých investičních akcích, za které zodpovídal. „S argumentací ODS nesouhlasím. Investice se plní a postupuje se tak rychle, jak jen to v městské památkové rezervaci jde. Když se do toho ale vloží památkáři nebo ekologové, jako v případě rekonstrukce Střeleckého nebo Slovanského ostrova, věc se zpomalí,“ sdělil Deníku Koželuh.

„Jedná se o zástupný problém. Pravým důvodem je politický boj. Souvisí to s preferencemi TOP 09 na úkor ODS,“ doplnil Jan Votoček (TOP 09), kterého pojí s Koželuhem stejný osud.

Jednání o nové koalici

Pro odvolání místostarosty bylo nakonec 21 zastupitelů, osm bylo proti. „Děkuji všem, kteří mně podpořili a se kterými se mi dobře spolupracovalo. Z našeho pohledu je koaliční dohoda neplatná, ale zbývající dva koaliční partneři spolu určitě budou chtít nadále spolupracovat,“ řekl po svém odvolání Koželuh.

V nejbližších dnech budou probíhat politická jednání o nové koaliční smlouvě a obsazení uvolněného křesla místostarosty pro dopravu a životní prostředí.

S tím ale nesouhlasí starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS): „Koaliční smlouva stále platí, akorát již v zastupitelstvu nikdo nezastupuje SNK-ED. V nejbližších dnech budou probíhat politická jednání o nové koaliční smlouvě a obsazení uvolněného křesla místostarosty pro dopravu a životní prostředí.“