Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V plaveckém Podskalí strašívala nešťastná kravařka

Výtoň – S růstem nových moderních pražských čtvrtí zmizelo mnoho kouzelných zákoutí, která kdysi žila velmi rázovitým životem. Zmizely i malé domky v plavecké čtvrti Podskalí a na jejich místě vyrostlo moderní nábřeží, které se stalo jednou z tepen velkoměstské dopravy.

9.1.2011
SDÍLEJ:

Muzeum Podskalská celnice na Výtoni v Praze s expozicí Zaniklé Podskalí a Vory a lodě na Vltavě.Foto: Deník/Vít Šimánek

Zmizelé Podskalí dnes připomínají pouze Jansovy a Richterovy akvarely, obrazy Jana Minaříka a staropražský román Ignáta Herrmanna U snědeného krámu. A také některé, dnes už pozapomenuté podskalské pověsti.

Tragický konec přísné selky

V Plavecké ulici bylo od dávných let vyhlášené kravařství. Říkalo se tam U Komendů a jeden čas je vedla mladá selka, hbitá a čilá, která dbala, aby se její čeledi nezkrátily žíly. Stalo se, že selka jednoho dne porodila zdravou holčičku. U sv. Vojtěcha právě zvonili poledne a děvečky se chystaly k dojení. Po posledním úderu zvonu ale nastal poplach! Krávy bučely a vyváděly jako zmámené. Když to selka uslyšela, nehledě na svůj stav vstala z postele, popadla sukni a letěla do chléva. Jakmile vyběhla z domu, krávy se utišily a nastalo hrobové ticho. Děvečky jen opatrně vcházely do chléva, ale nic se nedělo. Krávy spokojeně přežvykovaly na svém stání a poklidně se nechaly podojit. Když děvečky skončily s dojením, šly oznámit selce, že je vše v pořádku, ale ta na posteli nebyla. Nebyla v domě a nikdo ji nespatřil. V Podskalí nastalo pozdvižení, kdekdo hledal známou kravařku. Plavci hledali v řece, ale selku nenašli, zmizela beze stopy.

Přišel večer, bylo po klekání a dojičky se trousily do světnice. Jaké bylo jejich překvapení, když na posteli uviděli selku, jak chová své dítě! Běžely k ní a chtěly ji obejmout, ale s hrůzou zjistily, že sáhly do prázdna.

Selku oslovil i její muž, ale ona nikomu neodpovídala a jen strnule hleděla před sebe. Po chvíli dítě převinula a dala mu pít a tu ho jeho otec chtěl pohladit, ale také sáhl do prázdna. Selka ráno při prvním zvonění zmizela a večer, při posledním úderu zvonu při klekání opět byla tu a ráno zase zmizela. Tak to šlo po tři noci.

Zhmotněné zjevení nežilo dlouho

Mnoho lidí chtělo pomoci, ale pouze jedna rada byla cenná. K zjevení přivedli kněze, který selku pozoroval, přitom se modlil a ve vhodném okamžiku ji hodil přes hlavu štolu. Zjevení se v tu chvíli zhmotnilo, ale nebyl to pravý život. Selka již nemizela, ale nepromluvila slova, ani nepolkla sousta, pouze opatrovala své dítě. Osmého dne zemřela a do hodiny zesnula i její holčička. Při jejich odchodu se prý strhlo veliké povětří a bylo slyšet plácání ďábelských křídel. To prý sám pán pekla si přiletěl pro duši nehodné selky.

Na nároží Plavecké a Vyšehradské ulice, poblíž místa, kde se dnes říká Na Hrobci, bývával kdysi hřbitov a právě tam si lidé dlouho ukazovali hrob nešťastné kravařky. Povídalo se, že v noci ji tam lze někdy spatřit, jak sedí na kraji hrobu a kojí svou malou holčičku.

Kromě ulic Plavecké a Podskalské připomíná tradice místa i ulice Na Výtoni.

Konec chamtivého šenkýře

Na Výtoni prý žil za starých časů šenkýř, všemi mastmi mazaný obchodník. Toho jednou napadlo, že by přilákalo hosty, kdyby jeho štamgastem byl pravý vltavský vodník. Protože byl mužem činu, počíhal si na vodníka a zasvětil ho do svých plánů. Vodník nebyl proti, ale dal si podmínku: každý rok dostane několik duší. Hospodský souhlasil. Občas se přece v lokále strhne rvačka a při troše vůle ji zkrátka někdo zaplatí životem.

Dohoda fungovala k oboustranné spokojenosti. Hospoda bývala plná, lidé pili o sto šest a o nějakou tu rvačku také nebyla nouze. Šenkýř vesele bohatl, ale Podskaláci jeho smlouvu s vodníkem brzy prokoukli. Ti rozumnější odcházeli hned, jakmile se hospoda začala plnit, kurážnější sice zůstávali, ale byli na pozoru. Jednou, když se zase strhla mela, místo rváče chytili podlého hostinského a hodili ho do Vltavy. Vodník prý z hospody vyletěl sám a chamtivého šenkýře s chechtotem stáhl do hlubin. Tak získal svou (na čas) poslední dušičku.

JAROSLAV WIMMER

9.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Rodinná nadace nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a jeho manželky Renáty se ohradila proti slovům dalšího miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v časopisu Forbes, že Kellner si udělal školu, ze které pro sebe čerpá dobré absolventy. Babiš magazínu řekl, že takovou činnost nepokládá za charitu.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení