Nové oddechové zóny ve Vysočanech se dočkají nejen tamější obyvatelé, ale i cyklisté.

Ještě letos totiž začne rozsáhlá rekultivace parku kolem říčky Rokytky, jejíž součástí bude tříkilometrová cyklostezka.

V parku dojde k úpravám zeleně, výstavbě laviček a odpočinkových zón. Velká část stezky povede v místě dnes již nefunkční vlakové vlečky. Její součástí bude devět mostů a dvě lávky. Výstavba a také sanace území vlečky navýší celkovou cenu projektu na 86 milionů.

Tato částka už v minulosti vyvolala velké diskuse, zda to není příliš. „Když to přepočítáme na kilometr, tak je ta cyklostezka skoro dražší než silnice. Navíc mám dojem, že město staví cyklostezku soukromým investorům, kteří v oblasti prodávají byty,“ sdělil opoziční zastupitel Miroslav Poche.

Vhodná i pro bruslaře

Developeři, kteří v bývalé průmyslové části Vysočan staví stovky bytů, totiž podle Pocheho mohou díky cyklostezce navýšit cenu bytů, protože se tak oblast stává atraktivnější.

Předsedovi komise pro cyklistickou dopravu při radě magistrátu Pavlu Polákovi se zdá cena přijatelná. „Více než 80 procent nákladů uhradí evropské fondy. Cyklostezka se stane páteřní spojnicí východu Prahy s centrem, takže nebude sloužit jen obyvatelům tamější oblasti,“ řekl Deníku.

S dokončením cyklostezky, která díky svému asfaltovému povrchu bude vhodná i pro bruslaře, se počítá už v příštím roce.

Prestižní cena

Cyklostezka povede v blízkosti Počernického rybníka, při jehož rekonstrukci také pomohly unijní peníze. Celkové náklady se vyšplhaly přes 73 milionů korun.

„Z evropského fondu regionálního rozvoje se podařilo pokrýt přibližně polovinu této částky. Na úhradě zbytku se podílel pražský i státní rozpočet,“ sdělila Lumíra Kafková z ministerstva pro místní rozvoj, které má čerpání z evropského programu pro Prahu na starosti.

Projekt rekonstrukce Počernického rybníka, díky níž mohou návštěvníci využívat novou promenádu, cyklostezku a pohledů na nový ostrov uprostřed vodní plochy, získal ve čtvrtek na Stavebních veletrzích Brno jednu z hlavních cen v soutěži o nejlepší investiční záměr minulého roku – TOP INVEST 2007.