Shodou okolností narození pražských mláďat přišlo jen pár měsíců poté, co desítky pekariho v paraguayské chovné stanici Proyecto Taguá podlehly doposud neznámé smrtící chorobě, která patrně sužuje i volně žijící populaci. Význam chovu v amerických a evropských zoologických zahradách tím nabyl na významu.

| Video: Youtube

Pekari Wagnerův (latinsky Catagonus wagneri) je jihoamerický nepřežvýkavý sudokopytník, odborná literatura jej pokládá za nejprimitivnější z recentních druhů pekariů. Tento živočich byl popsán paleontology a zoology na počátku 20. století, avšak až do roku 1971 bylo toto „prasátko“ bráno jako vyhynulé, prehistorické zvíře.

Poté však byla zjištěna populace na pomezí Argentiny, Bolívie a Paraguaye. V současnosti je počet v přírodě odhadován na maximálně několik tisíc jedinců; populace klesá zejména z důvodu odlesňování. V Česku pekariho Wagnerova chová pouze jihlavská zoologická zahrada a právě Zoo Praha, kde se podařila přispět k záchranně vzácného druhu.

Mláďata prospívají dobře

„Naše dvě mláďata zatím prospívají velmi dobře, pravidelně a často pijí, jsou aktivní a celá skupina s nimi dobře funguje. Za dobrého počasí je návštěvníci budou moci vidět ve venkovním výběhu v horní části zoo. Když je deštivo, mají selata k dispozici vyhřívanou stáj,“ uvedl chovatel Radovan Mourek v tiskové zprávě.

Podle mluvčí pražské zoo Lenky Pastorčákové je narození mláďat pekariho Wagnerova skvělou zprávou pro celý evropský chov. „V Evropě totiž tento druh momentálně chová pouze sedm institucí v počtu 37 jedinců. Pravidelně jej množí jen Tierpark Berlín, odkud přišli v roce 2016 čtyři jedinci do Zoo Praha. Jedno živé mládě se loni narodilo také v belgické ZOO Planckendael,“ informovala mluvčí.

„Pekariové Wagnerovi žijí v rodinných skupinkách, jejichž členové se dorozumívají pestrou paletou zvuků a své území si důrazně brání před vetřelci. Teritorium i ostatní členy skupiny značkují mléčně bílým výměškem hřbetní pachové žlázy, který se uvolňuje při otírání o vegetaci nebo jiná zvířata,“ píše se v lexikonu zvířat na webu Zoo Praha.