VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V památkové zóně se vesele bourá. A rostou novostavby

Praha /FOTOGALERIE/ - Bubeneč, Dejvice, Ořechovka. Tam všude se v poslední době demolovalo, bouralo a kompletně přestavovalo. Zpravidla v rozporu se stavebním povolením a územním rozhodnutím. Kdo si může dovolit chovat se takto uvnitř památkové zóny?

3.2.2014 1
SDÍLEJ:

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.Foto: praha6ztracitvar.cz

Zámožní investoři, kteří rozhodně pro případnou pokutu nevykrvácí a jejichž novostavby jsou posléze dodatečně zlegalizovány.

Naposledy, právě pod rouškou rekonstrukce, nenávratně z městské památkové zóny Vilová kolonie Ořechovka zmizela vila Pod Vyhlídkou 19. Upozornila na to iniciativa s názvem Praha 6 ztrácí tvář. Majitel pozemku, firma patřící slavné módní návrhářce, si žádal stavbu větší, honosnější, modernější. A zdá se, že všechno prošlo hladce.

Úřední rozhodnutí? Jen cár papíru

I když vydané územní rozhodnutí, které má redakce k dispozici jasně říká, že v rámci rekonstrukce nebude nutné provádět žádné demolice, přestavba musí respektovat památkovou zónu a nezmění charakter domu. Dokonce i veškerá zeleň měla zůstat zachována.

Také stavební povolení počítá s tím, že původní vila měla zůstat na svém místě a akceptuje výhradně vybourání stropů. Nestalo se. Podobný osud jako vilu Pod Vyhlídkou na Ořechovce postihl například i funkcionalistický dům malíře Karla Svolinského v Bubenči. Zbyl po něm jen kráter, i když firma, do jejíhož vlastnictví se krátce před demolicí dostal, držela povolení jen na přestavbu a půdní nástavbu. A příkladů je více.

Zkuste si na vlastním pozemku bez povolení cokoliv přistavět. Zvláště v případě, že váš pozemek, respektive dům leží v památkové zóně hlavního města. Čeká vás pokuta a výměr o odstranění černé stavby. Pokud tedy nejste zámožný a vlivný investor. Jako v případě nepovolené demolice vily Pod Vyhlídkou na Ořechovce, nebo funkcionalistického domu malíře Karla Svolinského v Bubenči.

Pokuta investory nemůže odradit

Jen základová jáma zbyla po obou stavbách, přestože úřední povolení schvalovalo pouze rekonstrukci, přestavbu, či vestavbu. Občanská iniciativa Praha 6 ztrácí tvář zmapovala podobný osud několika dalších domů, ležících uvnitř památkové zóny na Ořechovce, v Bubenči, či v Dejvicích.

Scénář je vždy až nápadně podobný. Vydané povolení na přestavbu, pak nenápadná a bleskově rychlá demolice a na závěr zbudování nového, většího, moderního domu. A jeho dodatečná legalizace.

V každém případě majiteli podle radnice Prahy 6 hrozí pokuta od stavebního úřadu v maximální výši půl milionu korun plus další sankce v řádu desetitisíců od pražských památkářů. To ale není pro investory žádnou překážkou. Za novostavby platí desítky milionů korun.

„Neuvěřitelné, že si někdo něco takového uvnitř městské památkové zóny dovolí," zní reakce magistrátního odboru památkové péče.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka" již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí. Územní rozhodnutí říká, že není nutné provést žádné demolice, přestavba respektuje památkovou zónu a nemění charakter domu. I veškerá zeleň má zůstat zachována. Že má stavba zůstat stát, potvrzuje i stavební povolení. Tedy alespoň obvodové zdi, jinak je povoleno vybourání stropů. Výsledek „rekonstrukčního" snažení je bohužel zcela odlišný. Stejná adresa Pod Vyhlídkou 19 koncem prosince 2013. Pozemek zahalen do červenobílého hábitu, za ním se skví díra do země.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů. Z vily zbyl jen několikametrový kráter. Vila, která tu původní nahradila se „přístavbou a nástavbou" poněkud přifoukla, je o poznání větší… Došlo alespoň na půlmilionovou pokutu, kterou slibovala radnice Prahy 6. Ve třicetimilionovém rozpočtu novostavby se to ale ztratilo… Magistrátní památkáři celou akci označili za bezprecedentní zásah do Pražské památkové zóny.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí. Přestože v té době bylo vydáno pouze územní rozhodnutí, nikoliv ještě stavební povolení, zakrátko na místě původní vily, tedy v památkové zóně vyrostl moderní bytový dům Bubeneč Gardens. Je pozoruhodné, že ještě před vydáním územního rozhodnutí a před demolicí původní vily už se bydlení v Bubeneč Gardens nabízelo na internetu ruské klientele.

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava).

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava). V únoru 2012 zbyla na tehdejším čísle popisném 8 už jen prázdná díra v zemi. Vila byla zdemolována. Nahradila ji super moderní stavba s názvem Vila Verde, která ovšem na první pohled absolutně nezapadá do původní okolní zástavby.

Společnosti Matragi Design hrozí za zbourání vily pokutaMísto vily jen ohyzdné trosky a díra v zemi! Přesně tak podle radnice Prahy 6 dopadla vila v ulici Pod Vyhlídkou 19 u vyhlášené lokality Prahy 6 Ořechovky.

„Příslušný pozemek i původní vila jsou v současné době ve vlastnictví společnosti Matragi Design, s. r. o.," informuje mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši. Té nyní hrozí od stavebního úřadu Prahy 6 pokuta. Společnost podle radnice Prahy 6 totiž měla z listopadu 2013 povolené úpravy vily, objekt však zbourala celý z důvodu údajné havárie.

Stavební úřad Prahy 6 okamžitě zahájil se společností deliktní řízení. „Jedná se rovněž o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového a společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," popisuje mluvčí Adam Halmoši.

Podle radnice Prahy 6 je zároveň požadován statický posudek a plán, jak chce dotyčný stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti případnému sesuvu.

Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě.

Autor: Jakub Krupka, Petr Štrompf

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/učitelka anglického jazyka na základní škole - rodilý/rodilá mluvčí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt:Filip Roubíček, tel.: 224 934 646, e-mail: reditel@zssv.cz, prvotní kontakt emailem, místo výkonu:Ostrovní č.p. 2070/9, Praha 1.Požadujeme kvalifikovaného učitele nebo učitelku angličtiny s pedagogickými zkušenostmi, zvláště se zkušenostmi s výukou v různých mezinárodních školách s důrazem na práci s cizinci z odlišných kulturních a jazykových prostředí. Uvítáme od uchazeče konkrétní nabídku forem a metod výuky rodného jazyka a reálií (např. v podobě profesního portfolia, ukázkové lekce apod.).stravování pro zaměstnance. Pracoviště: Základní škola sv.voršily v praze, Ostrovní, č.p. 2070, 110 00 Praha 1. Informace: Filip Roubíček, +420 224 934 646. Služby - Úklid servisu - Kunratice 18 000 Kč Do společnosti Auto Jarov do Kunratic hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalon, sociálního zařízení a strojové uklízení dílen. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30 hod. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00 hod. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) učitel/ka ZŠ - 1. stupeň. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Radlická č.p. 115/140, Radlice,, 150 00 Praha 5, kontakt: Sokol Lumír Mgr., tel.: 251550501, e-mail: reditelna@zsradlicka.cz, , Zam. výhody: podnikové stravování, 40 dnů dovolená, umístění dítěte v MŠ, ZŠ, od jara 2019 možnost služ. bytu. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola praha 5 - radlice, radlická 140/115, příspěvková organizace, Radlická, č.p. 115, 150 00 Praha 5. Informace: Lumír Sokol, +420 251 550 501. Doprava a logistika - Řidič sk. B/C 25 000 Kč Dobrý den, naše firma Šikula - Stěhovák, s.r.o. shání do našeho mladého kolektivu nové řidiče sk. B/C kteří se nebojí práce a mají chut si vydělat nadprůměrné výdělky.

Zahájení výstavy 17 Andělů, kteří symbolizují sedmnáct zemřelých účastníků silničního provozu na území Prahy, proběhlo 19. září v Praze na Karlově náměstí.
5

V Praze zemřelo při nehodách víc lidí než loni. Důvodem je nepozornost

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT