VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V památkové zóně se vesele bourá. A rostou novostavby

Praha /FOTOGALERIE/ - Bubeneč, Dejvice, Ořechovka. Tam všude se v poslední době demolovalo, bouralo a kompletně přestavovalo. Zpravidla v rozporu se stavebním povolením a územním rozhodnutím. Kdo si může dovolit chovat se takto uvnitř památkové zóny?

3.2.2014 1
SDÍLEJ:

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.Foto: praha6ztracitvar.cz

Zámožní investoři, kteří rozhodně pro případnou pokutu nevykrvácí a jejichž novostavby jsou posléze dodatečně zlegalizovány.

Naposledy, právě pod rouškou rekonstrukce, nenávratně z městské památkové zóny Vilová kolonie Ořechovka zmizela vila Pod Vyhlídkou 19. Upozornila na to iniciativa s názvem Praha 6 ztrácí tvář. Majitel pozemku, firma patřící slavné módní návrhářce, si žádal stavbu větší, honosnější, modernější. A zdá se, že všechno prošlo hladce.

Úřední rozhodnutí? Jen cár papíru

I když vydané územní rozhodnutí, které má redakce k dispozici jasně říká, že v rámci rekonstrukce nebude nutné provádět žádné demolice, přestavba musí respektovat památkovou zónu a nezmění charakter domu. Dokonce i veškerá zeleň měla zůstat zachována.

Také stavební povolení počítá s tím, že původní vila měla zůstat na svém místě a akceptuje výhradně vybourání stropů. Nestalo se. Podobný osud jako vilu Pod Vyhlídkou na Ořechovce postihl například i funkcionalistický dům malíře Karla Svolinského v Bubenči. Zbyl po něm jen kráter, i když firma, do jejíhož vlastnictví se krátce před demolicí dostal, držela povolení jen na přestavbu a půdní nástavbu. A příkladů je více.

Zkuste si na vlastním pozemku bez povolení cokoliv přistavět. Zvláště v případě, že váš pozemek, respektive dům leží v památkové zóně hlavního města. Čeká vás pokuta a výměr o odstranění černé stavby. Pokud tedy nejste zámožný a vlivný investor. Jako v případě nepovolené demolice vily Pod Vyhlídkou na Ořechovce, nebo funkcionalistického domu malíře Karla Svolinského v Bubenči.

Pokuta investory nemůže odradit

Jen základová jáma zbyla po obou stavbách, přestože úřední povolení schvalovalo pouze rekonstrukci, přestavbu, či vestavbu. Občanská iniciativa Praha 6 ztrácí tvář zmapovala podobný osud několika dalších domů, ležících uvnitř památkové zóny na Ořechovce, v Bubenči, či v Dejvicích.

Scénář je vždy až nápadně podobný. Vydané povolení na přestavbu, pak nenápadná a bleskově rychlá demolice a na závěr zbudování nového, většího, moderního domu. A jeho dodatečná legalizace.

V každém případě majiteli podle radnice Prahy 6 hrozí pokuta od stavebního úřadu v maximální výši půl milionu korun plus další sankce v řádu desetitisíců od pražských památkářů. To ale není pro investory žádnou překážkou. Za novostavby platí desítky milionů korun.

„Neuvěřitelné, že si někdo něco takového uvnitř městské památkové zóny dovolí," zní reakce magistrátního odboru památkové péče.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka" již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí. Územní rozhodnutí říká, že není nutné provést žádné demolice, přestavba respektuje památkovou zónu a nemění charakter domu. I veškerá zeleň má zůstat zachována. Že má stavba zůstat stát, potvrzuje i stavební povolení. Tedy alespoň obvodové zdi, jinak je povoleno vybourání stropů. Výsledek „rekonstrukčního" snažení je bohužel zcela odlišný. Stejná adresa Pod Vyhlídkou 19 koncem prosince 2013. Pozemek zahalen do červenobílého hábitu, za ním se skví díra do země.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů. Z vily zbyl jen několikametrový kráter. Vila, která tu původní nahradila se „přístavbou a nástavbou" poněkud přifoukla, je o poznání větší… Došlo alespoň na půlmilionovou pokutu, kterou slibovala radnice Prahy 6. Ve třicetimilionovém rozpočtu novostavby se to ale ztratilo… Magistrátní památkáři celou akci označili za bezprecedentní zásah do Pražské památkové zóny.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí. Přestože v té době bylo vydáno pouze územní rozhodnutí, nikoliv ještě stavební povolení, zakrátko na místě původní vily, tedy v památkové zóně vyrostl moderní bytový dům Bubeneč Gardens. Je pozoruhodné, že ještě před vydáním územního rozhodnutí a před demolicí původní vily už se bydlení v Bubeneč Gardens nabízelo na internetu ruské klientele.

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava).

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava). V únoru 2012 zbyla na tehdejším čísle popisném 8 už jen prázdná díra v zemi. Vila byla zdemolována. Nahradila ji super moderní stavba s názvem Vila Verde, která ovšem na první pohled absolutně nezapadá do původní okolní zástavby.

Společnosti Matragi Design hrozí za zbourání vily pokutaMísto vily jen ohyzdné trosky a díra v zemi! Přesně tak podle radnice Prahy 6 dopadla vila v ulici Pod Vyhlídkou 19 u vyhlášené lokality Prahy 6 Ořechovky.

„Příslušný pozemek i původní vila jsou v současné době ve vlastnictví společnosti Matragi Design, s. r. o.," informuje mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši. Té nyní hrozí od stavebního úřadu Prahy 6 pokuta. Společnost podle radnice Prahy 6 totiž měla z listopadu 2013 povolené úpravy vily, objekt však zbourala celý z důvodu údajné havárie.

Stavební úřad Prahy 6 okamžitě zahájil se společností deliktní řízení. „Jedná se rovněž o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového a společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," popisuje mluvčí Adam Halmoši.

Podle radnice Prahy 6 je zároveň požadován statický posudek a plán, jak chce dotyčný stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti případnému sesuvu.

Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě.

Autor: Jakub Krupka, Petr Štrompf

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Servisní elektrotechnik pro CNC 35 000 Kč

Servisní elektrotechnik pro CNC. Co Vás čeká? Instalace CNC řezacích a značících strojů, servis a příprava strojů pro prodej. Služ. cesty k zákazník. Účasti na veletrzích. Možnost specializace na oblast, která Vám nejvíce půjde

Dělnické profese - Manipulant - závozník 23 000 Kč

Závozník Zavedená a solidní firma s dlouhou historií přijme zdatného manipulanta - závozníka na výběr kontejnerů s textilem, vykládku a nakládku kamionů. Nabízíme práci s běžnou pracovní dobou, v dobrém kolektivu a s odpovídající odměnou. Pracoviště - Praha a blízké okolí. HPP i DPP.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 200 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci asistent/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Zlatnická č.p. 1124/7, 110 00 Praha 1, kontakt: Schönauerová Karolína, tel.: 728015361, e-mail: karolina@schonauer.cz, komunikativnost, angličtina slovem i písmem, tagalog slovem výhodou. Pracoviště: Medstaff s.r.o. zlatnická, Zlatnická, č.p. 1124, 110 00 Praha 1. Informace: Karolína Schönauerová, +420 728 015 361.

Gastronomie - Cukrářka-cukrář 35 000 Kč

Cukrářka-cukrář: tato "cukrárna" se nachází v blízkosti Břevnovského kláštera přes 25 let a má svojí tradici.


Kontrola Státní veterinární správy ve vietnamské tržnici SAPA v Praze.
1 6

Kontrola ve vietnamské tržnici odhalila plesnivé maso. Hrozí pokuta 50 milionů

Pražský hrad 31. května v Praze. Vstup do Jeleního příkopu z Královské zahrady.
12

Hrad letos neotevře dolní část Jeleního příkopu. V plánu je rekonstrukce

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT