VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V památkové zóně se vesele bourá. A rostou novostavby

Praha /FOTOGALERIE/ - Bubeneč, Dejvice, Ořechovka. Tam všude se v poslední době demolovalo, bouralo a kompletně přestavovalo. Zpravidla v rozporu se stavebním povolením a územním rozhodnutím. Kdo si může dovolit chovat se takto uvnitř památkové zóny?

3.2.2014 1
SDÍLEJ:

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.Foto: praha6ztracitvar.cz

Zámožní investoři, kteří rozhodně pro případnou pokutu nevykrvácí a jejichž novostavby jsou posléze dodatečně zlegalizovány.

Naposledy, právě pod rouškou rekonstrukce, nenávratně z městské památkové zóny Vilová kolonie Ořechovka zmizela vila Pod Vyhlídkou 19. Upozornila na to iniciativa s názvem Praha 6 ztrácí tvář. Majitel pozemku, firma patřící slavné módní návrhářce, si žádal stavbu větší, honosnější, modernější. A zdá se, že všechno prošlo hladce.

Úřední rozhodnutí? Jen cár papíru

I když vydané územní rozhodnutí, které má redakce k dispozici jasně říká, že v rámci rekonstrukce nebude nutné provádět žádné demolice, přestavba musí respektovat památkovou zónu a nezmění charakter domu. Dokonce i veškerá zeleň měla zůstat zachována.

Také stavební povolení počítá s tím, že původní vila měla zůstat na svém místě a akceptuje výhradně vybourání stropů. Nestalo se. Podobný osud jako vilu Pod Vyhlídkou na Ořechovce postihl například i funkcionalistický dům malíře Karla Svolinského v Bubenči. Zbyl po něm jen kráter, i když firma, do jejíhož vlastnictví se krátce před demolicí dostal, držela povolení jen na přestavbu a půdní nástavbu. A příkladů je více.

Zkuste si na vlastním pozemku bez povolení cokoliv přistavět. Zvláště v případě, že váš pozemek, respektive dům leží v památkové zóně hlavního města. Čeká vás pokuta a výměr o odstranění černé stavby. Pokud tedy nejste zámožný a vlivný investor. Jako v případě nepovolené demolice vily Pod Vyhlídkou na Ořechovce, nebo funkcionalistického domu malíře Karla Svolinského v Bubenči.

Pokuta investory nemůže odradit

Jen základová jáma zbyla po obou stavbách, přestože úřední povolení schvalovalo pouze rekonstrukci, přestavbu, či vestavbu. Občanská iniciativa Praha 6 ztrácí tvář zmapovala podobný osud několika dalších domů, ležících uvnitř památkové zóny na Ořechovce, v Bubenči, či v Dejvicích.

Scénář je vždy až nápadně podobný. Vydané povolení na přestavbu, pak nenápadná a bleskově rychlá demolice a na závěr zbudování nového, většího, moderního domu. A jeho dodatečná legalizace.

V každém případě majiteli podle radnice Prahy 6 hrozí pokuta od stavebního úřadu v maximální výši půl milionu korun plus další sankce v řádu desetitisíců od pražských památkářů. To ale není pro investory žádnou překážkou. Za novostavby platí desítky milionů korun.

„Neuvěřitelné, že si někdo něco takového uvnitř městské památkové zóny dovolí," zní reakce magistrátního odboru památkové péče.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka“ již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí.

Tuto vilu na adrese Pod Vyhlídkou 19 v Městské památkové zóně „Vilová kolonie Ořechovka" již nespatříme, firmou slavné módní návrhářky byla srovnána se zemí. Územní rozhodnutí říká, že není nutné provést žádné demolice, přestavba respektuje památkovou zónu a nemění charakter domu. I veškerá zeleň má zůstat zachována. Že má stavba zůstat stát, potvrzuje i stavební povolení. Tedy alespoň obvodové zdi, jinak je povoleno vybourání stropů. Výsledek „rekonstrukčního" snažení je bohužel zcela odlišný. Stejná adresa Pod Vyhlídkou 19 koncem prosince 2013. Pozemek zahalen do červenobílého hábitu, za ním se skví díra do země.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů.

Vilu malíře Karla Svolinského v Bubenči stavební firma zbourala majitelka stavby (ruská podnikatelka) přitom od stavebního úřadu Prahy 6 držela pouze povolení na přestavbu. Stalo se to bleskově, doslova během několika dnů. Z vily zbyl jen několikametrový kráter. Vila, která tu původní nahradila se „přístavbou a nástavbou" poněkud přifoukla, je o poznání větší… Došlo alespoň na půlmilionovou pokutu, kterou slibovala radnice Prahy 6. Ve třicetimilionovém rozpočtu novostavby se to ale ztratilo… Magistrátní památkáři celou akci označili za bezprecedentní zásah do Pražské památkové zóny.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí.

Vila v bubenečské Rooseveltově ulici ještě v plné kráse. V polovině roku 2012 ji bagry srovnaly se zemí. Přestože v té době bylo vydáno pouze územní rozhodnutí, nikoliv ještě stavební povolení, zakrátko na místě původní vily, tedy v památkové zóně vyrostl moderní bytový dům Bubeneč Gardens. Je pozoruhodné, že ještě před vydáním územního rozhodnutí a před demolicí původní vily už se bydlení v Bubeneč Gardens nabízelo na internetu ruské klientele.

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava).

Čtveřice vil za školou na bubenečském náměstí Interbrigády byla postavena v meziválečném období a donedávna stála v památkové zóně. Dnes už jsou ve Vietnamské ulici k vidění vily pouze tři (zprava). V únoru 2012 zbyla na tehdejším čísle popisném 8 už jen prázdná díra v zemi. Vila byla zdemolována. Nahradila ji super moderní stavba s názvem Vila Verde, která ovšem na první pohled absolutně nezapadá do původní okolní zástavby.

Společnosti Matragi Design hrozí za zbourání vily pokutaMísto vily jen ohyzdné trosky a díra v zemi! Přesně tak podle radnice Prahy 6 dopadla vila v ulici Pod Vyhlídkou 19 u vyhlášené lokality Prahy 6 Ořechovky.

„Příslušný pozemek i původní vila jsou v současné době ve vlastnictví společnosti Matragi Design, s. r. o.," informuje mluvčí radnice Prahy 6 Adam Halmoši. Té nyní hrozí od stavebního úřadu Prahy 6 pokuta. Společnost podle radnice Prahy 6 totiž měla z listopadu 2013 povolené úpravy vily, objekt však zbourala celý z důvodu údajné havárie.

Stavební úřad Prahy 6 okamžitě zahájil se společností deliktní řízení. „Jedná se rovněž o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového a společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," popisuje mluvčí Adam Halmoši.

Podle radnice Prahy 6 je zároveň požadován statický posudek a plán, jak chce dotyčný stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti případnému sesuvu.

Postih až do výše půl milionu korun hrozí jak společnosti Matragi Design, tak dodavatelské firmě.

Autor: Jakub Krupka, Petr Štrompf

3.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 28 000 Kč

Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Programátoři průmyslových robotů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Místo výkonu: Průmyslová 1472/11,102 00 Praha 10-Hostivař, Kontakt: Šindelářová Eva, tel.: 296 584 790, e-mail: info.cz@pa-ats.com, , Náplň práce:, o Off-line a On-line programování robota, o Základní parametrizace a kalibrace robota, o Oživení a uvedení do provozu, o Optimalizace procesu z pohledu kvality a taktu výroby, o Tvorba a řízení projektové dokumentace, o Řízení projektů, koordinace týmu programátorů robotů a koordinace s programátory PLC, , Požadavky:, o Technické vzdělání se zaměřením na automatizační techniku nebo strojírenství, o Znalost německého nebo anglického jazyka na úrovni práce s technickou dokumentací, o Praxe s programováním robotů výhodou, o Časová flexibilita, ochota cestovat, o Řidičský průkaz skupiny B, , Zaměstnanecké výhody: , o Roční výkonové prémie, o 25 dní dovolené, o Příspěvek zaměstnavatele na stravování, o Notebook, případně mobilní telefon. Pracoviště: Process automation solutions s.r.o., Průmyslová, č.p. 1472, 102 00 Praha 102. Informace: Eva Šindelářová, +420 296 584 790.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství Pomocní pracovníci v zemědělství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Schůzku předem telefonicky domluvit., Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Další požadavky, - praxe 3 roky v oboru.. Pracoviště: Ing. václav řezáč, Nupacká, č.p. 115, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Václav Řezáč, +420 603 231 562.

Management - Management Vedoucí 28 160 Kč

Ostatní řídící pracovníci vedoucí oddělení Metodiky právního auditu odboru Právní metodiky. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28160 kč, mzda max. 39300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky: , , VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo , praxe v oblasti majetkoprávní problematiky výhodou, praxe ve vedoucí pozici výhodou, znalost práce s informačním systémem eKLEP výhodou, znalost právních předpisů vztahujících se k činnosti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových , praxe ve veřejné správě výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., splnění podmínek ustanovení § 2 zákona č. 451/1991 Sb. a lustrační osvědčení, , , char. místa: , , metodicky řídí a koordinuje oblast právního auditu, zpracovává vzorové smlouvy s ohledem na aktuální vývoj legislativy a judikatury, metodicky řídí a koordinuje oblast uzavírání smluv a tvorbu smluvních dokumentů (standardů) vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, podílí se na zpracování vnitřních předpisů vztahujících se k hospodaření a nakládání s majetkem státu, zpracovává právní stanoviska (s výjimkou § 13 zákona o č. 201/2002 Sb.) pro organizační složky státu, státní organizace, kraje a obce, případně další právnické osoby týkající se aplikace právních předpisů upravujících hospodaření s majetkem státu. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Služby - Kadeřník/ce 20 000 Kč

Kadeřník/kadeřnice. Do studia na Praze 4 - Nusle hledáme: kadeřníka/kadeřnici, možnost brigády. Klientela částečně zajištěna. Studio Kadostyle nachází se v blízkosti metra Vyšehrad nebo Pražského povstání v ul. Náměstí Generála Kutlvašra 584/7. V případě zájmu mě prosím kontaktujte na uvedeném tel. viz kontakt.


SK Sigma Olomouc vs. Slavia Praha
19

Parádní start fotbalové Slavie. Sigmě nedala šanci

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT