Zástupce starosty pro majetek a podporu podnikání Lukáš Zicha (STAN-Tučňák), který byt předával společně se starostou Petrem Štěpánkem (Trojkoalice/Ze­lení) připomněl, že jeden z členů rodiny má zdravotní problémy, které v jejich zemi nejsou řešitelné, avšak západní medicína může pomoci.

Eritrea bývá často srovnávána se severní Koreou 

„Podnět k pomoci této rodině dal člen našeho zastupitelského klubu Ivo Vaněk, který se seznámil s tíživou situací uprchlíků," uvedl místostarosta Zicha. Vyhlédnout vhodný byt, který bylo možno uvolnit, se podle jeho slov podařilo v krátké době.

Východoafrická Eritrea bývá často srovnávána se severní Koreou. Kritici hovoří o autoritativním režimu, politických procesech i vraždách odpůrců režimu či extrémně dlouhé službě v armádě využívané i jako komanda nucených prací.

Bývá označována za pátou nejchudší zemi světa

Právě tohle vede k odchodům ze země hlavně mladé lidi. Eritrea, v níž se jako vládci vystřídali několik evropských zemí, bývala v minulosti proslulá hlavně svými hudebníky, náklonností k fotbalu i jako líheň sportovců věnujících se cyklistice.

Dnes je označována za pátou nejchudší zemi světa – byť se režim mimo jiné chlubí výstavbou v uklizeném hlavním městě a také na africké poměry kvalitním zdravotnictvím, kterému se prý daří úspěšně bojovat s onemocněním AIDS a malárií i poskytovat kvalitní zdravotní péči rodičkám či klást důraz na očkování.

Eritrejci představovali po Syřanech druhou nejpočetnější skupinu mezi uprchlíky připlouvajícími do Evropy po Středozemním moři. Někdy se však za ně pouze vydávali ekonomičtí migranti pocházející ve skutečnosti ze sousední Etiopie. Jako uprchlíci mají většinou představu, že se usadí v Německu, Švédsku nebo Švýcarsku a budou finančně podporovat své příbuzné doma.