Soutěž se letos v Česku konala potřetí. Její organizátoři chtějí podpořit motivaci žáků a studentů k učení matematiky a poukázat na to, jak je důležitá v běžném a profesním životě. Soutěž podporuje Český svaz vědecko-technických společností a Jednota českých matematiků a fyziků. Účast i zápisné do ní jsou zdarma. Ceny vítězům předávali neurochirung Vladimír Beneš, předseda Českého svazu vědecko-technických společeností Daniel Hanus a místopředseda Akademie věd Pavel Krejčí a herečka Dana Morávková.

Matematika je praktická dovednost

„Chceme ukázat praktičnost matematiky. Proto má soutěž každý rok taky nějaká témata," řekl novinářům koordinátor soutěže Marek Kovář. Zatímco loni byla tématem soutěže finanční gramotnost, letošní úlohy se týkaly medicíny a architektury.

Děti byly v soutěži rozděleny do šesti kategorií od 4. třídy po 9. třídu základní školy a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Mezi čtvrťáky a osmáky se na prvním místě umístily dívky, další dívka se umístila na druhém místě v kategorii deváťáků. Ostatní vítězové byli chlapci.

Pangea je organizována dvoukolově. Ve školním kole řeší žáci 15 matematických úloh, na které mají tři čtvrtě hodiny času. Do finálového kola postoupí z každé kategorie 60 nejlepších účastníků a ti musí za hodinu vyřešit 25 úloh. Soutěž vznikla v roce 2007 v Německu, kde se nachází její vedení. V současnosti se jí mohou účastnit děti ve 22 státech.