Bazilika svatého Jakuba Většího se na Starém Městě poněkud skrývá. Jde o poněkud nenápadný klášterní kostel, který možná trochu zastiňuje nedaleký a známější Týnský chrám. Pokud budete ale kolem kostela procházet ve správný čas, tedy mezi půl 10. a 12. ranní nebo mezi 14. a 16. hodinou, určitě se zajděte podívat dovnitř.

Zvenku pozornost nepříliš poutající kostel je o to monumentálnější právě svým interiérem. Obrovský prostor vyplňuje především zlatá a starorůžová barva. Dominují mu i historické varhany z roku 1705 či bohatý svatostánek. Kostel si také dost možná budete moci užít sami, jelikož ho příliš turistů nenavštěvuje.

Kromě jeho interiéru vás může zaujmout i zčernalá ruka visící na řetězu na pravé straně od vchodových dveří. K té se váže zajímavá legenda. Údajně kolem roku 1400 se do kostela pokusil dostat zloděj, který chtěl přes noc klášter vyloupit. Když ale sahal na sošku Panny Marie, aby se zmocnil jejího perlového náhrdelníku, socha ho chytila pevně kolem zápěstí a už nepustila.

Kat si poradil

Nešťastný zloděj se snažil celou noc ze sevření vymanit, ale marně. Až ráno ho objevil místní kostelník. I když se lupiče snažil sebevíc odtrhnout, nepodařilo se. Proto nezbylo nic jiného než povolat kata a ruku zloději useknout. Legenda praví, že od té doby ruka visí u vchodu, aby odrazovala zloděje před podobnými činy. Sošku Panny Marie si pak můžete prohlédnout na hlavním oltáři.

„Ruka opravdu visí v interiéru kostela pro výstrahu všem, kteří by chtěli v kostele krást či ho poškozovat. Zajímavé je také to, že ruka zavěšená na tomto místě přečkala i požár kostela, tzv. francouzský požár, který vypukl v červnu roku 1689,“ popsala mluvčí Prague City Tourism Barbora Hrubá.

Ke ztrestání zloděje se dříve mohla použít i sekyra. „Kostel sv. Jakuba byl kdysi obklopen z jižní strany řeznickými krámky a sv. Jakub je také patronem řezníků,“ potvrdila Hrubá. Obdivovat tak můžete interiér kostela, svatostánek s historickými varhany z roku 1705, osudnou sochu Panny Marie i zčernalou ruku na řetízku. Ale pozor – raději z kostela nic neberte. Kdo ví, co by se mohlo stát.